Teotihuacan Şehrinin Sırrı!

Zamanında, Teotihuacan şehrinin sakinlerinden biri de Mayalardı. Bu topluluk normal bir şekilde hayatlarını sürdürüyorlardı. Fakat ne olduysa daha sonra Mayalar, bir gecede aniden şehri terk ettiler ya da başka bir deyişle şehirden yok oldular. Bugün sizlerle bu ilginç şehri tanıyacağız. Ama ne yazık ki sırları hala çözülememiştir.


tanrıların evi, ölüler yolu

Teotihuacan şehri, Kolomb keşfi öncesinde Kuzey Amerika'nın en ünlü kentiymiş.

Kimlerin kurduğu ve neden Mayalar tarafından aniden terk edildiği bilinmiyor. Bu kente ait hiçbir yazılı kaynak veya hiyeroglif  mevcut değildir.

Antik şehir Teotihuacan, Güneş ve Ay piramitleriyle ve bunların arasında bulunan "Ölüler Yoluyla" ünlenmiştir. Bu şehir, 1987'de UNESCO tarafından Dünya Mirası ilan edildi.

tanrıların evi, ölüler yolu"Tanrıların Evi" anlamına gelen Teotihuacan, 21. yüzyıldaki arkeolojik buluntulara göre Meksika topraklarında yaşayan Mayalar tarafından bir gecede terk edildi.


Şehrin ana caddesinde Ay ve Güneş Piramitleri ve Tüylü Yılan Tapınağı bulunuyor.

tüylü yılan tapınağı, orion takımyıldızı

Fakat şehrin kuruluşundan sonra buraya gelen Mistekler, Zapotekler ve Mayaların oralarda yaşadığına dair arkeolojik bulgular gün ışığına çıkarıldı.

Ayrıca arkeologlar tapınağın en karanlık noktalarında benzersiz küresel şekle sahip cisimlere rastladılar.

Tarihi çok eskiye dayanan (yaklaşık M.Ö. 100) Teotihuacan şehri zamanlar boyunca gelişip değişse de Azteklerin bu şehre yerleşmesinden 600 yıl önce (M.S. 700'de) bilinmeyen sebeplerden ötürü terk edildi.

Günümüzde bu terk edilen şehri daha da araştırmak isteyen arkeologlar, yaklaşık 1800 yıldır mühürlü kalmış bir kutsal tünelin ucundaki odada bol miktarda ve sıvı halde cıva bulduklarını söylediler.

Ve  cıva elementinin şehrin sakinleri için büyük bir öneme sahip olabileceğini düşünüyorlar.

Ayrıca bu konu üzerinde çalışmalar yürütmeye devam eden arkeologlar, şehrin sadece bir kral tarafından değil de bir grup tarafından yönetildiğini öne sürdüler.

Meksika'da yaklaşık 2500 yıl önceden varlığını sürdüren, Güneş ve Ay Piramitleri ile Tüylü Yılan Tapınağının kurucusu  olan uygarlığa ait yeni kalıntıların da keşfedildiği söyleniyor. Halk arasındaki inanışa göre Tanrılar, Tüylü Yılan tapınağının altındaki mağarada insanlara vücut vermek için toplanmışlar.

tanrıların evi, güneş ve ay tapınağı, mağara

Teotihuacan şehri, Azteklerin kente gelmesine kadar uzun zaman boyunca terk edilmiş bir yerleşim olarak kalmıştı.

Ve 2 bin yıllık  tünelin bulunuşu da 2003 yılında yağan sağanak yağmurlar nedeniyle meydana gelen heyelan sayesinde gerçekleşti.

Teotihuacan şehrindeki yapıların bulunduğu yerler Orion Takımyıldızının  yeryüzündeki yansıması Tüylü Yılan Tapınağı merkez alınmış şekilde tasarlanmış ve inşa edilmiş.

Bu şehir birçok efsanenin doğmasına da vesile oldu. Mesela, Meksika efsanelerinde tek tanrı yoktur. Onların iki ana tanrısı Güneş ve Aydır. 5. nesli oluşturabilmek için, tüm tanrılar insanlığa medeniyeti öğretmek için yeryüzüne inmişlerdir ve daha sonra  hep beraber gökyüzüne çıkmışlardır.KAYNAKÇA
https://eu1.proxysite.com/process.php?d=x5B99FqKUE9bjMLPUFPaj4pJJXxPnWJ5p4qDxSWftfqzFmahZg%3D%3D&b=1&f=norefer
http://www.jurnalhaber.com/haber/sir-dunyasi/tanrilarin-sehri-teotihuacan/43119.html
http://www.gizemligercekler.com/tanrilarin-sehri-teotihuacan/
http://ufoloji.net/ufo-forum/1737/tanrilarin-planladigi-sehir-teotihuacan


Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!