Sarımsağın Pek Bilinmeyen Faydaları!

Pek çoğumuz sarımsağın faydalarını öve öve bitiremesek de kötü koku yayar korkusuyla ya yemeğe katmıyoruz ya da yemeye çekiniyoruz. Birçok hastalığı önleyici vitamin ve yapı maddelerine sahip olduğunu düşünürsek sık tüketmenin ne kadar faydalı olduğunu görürüz.


Sarımsağın pek bilinmeyen faydaları

Binlerce yıllık tarihe sahip olan sarımsak geçmişten günümüze birçok hastalığa çare olarak kullanılmıştır. Kalp sağlığından tutun da tansiyonu dengeleyene kadar birçok faydası var. Yapısında Allicin adı verilen bir bileşen vardır ve bu bileşen sarımsağa koku vermekle birlikte ilaç görevi görmesinin ana kaynağıdır. Sarımsağın ezilmesiyle, doğranmasıyla allicin bir yağa dönüşür ve vitaminin kaybolmaması açısından  kısa süre içerisinde tüketilmesi gerekir.

Sarımsağın pek bilinmeyen faydaları

Allicinin Görevleri Nelerdir?
 • Sarımsağa koku verir
 • Kansere ve bazı zararlı bakterilere (heliko) karşı bariyer görevi görür
 • Kalp sağlığını kontrol eder
 • Tansiyonu dengeler
 • Antitoksan özellik gösterir
 • Yağ düşürücüdür
Anlayacağınız sarımsak birçok faydasını allicine borçludur. Vitaminin kaybolmaması için sarımsaklı yoğurt yemek tavsiye edilir. Yemeğin içine koymak gibi diğer durumlarda vitamini kalmayacaktır. Yani çiğ tüketmekte fayda var.

Ayrıca besin değeri çok yüksektir. Tüketeceğiniz 4-5 diş sarımsağın sahip olduğu vitamin miktarını analiz ettik. Vücudunuzun günlük manganez ihtiyacının %15'ini karşılar. Manganez vücutta az bulunan bir mineraldir. Vücutta bıulunan 20 miligramın çoğunluğu kemik, böbrek, pankreas ve karaciğerde bulunur. İhtiyaç olan B6 vitaminin önemli bir kısmını karşılar. bakır, kalsiyum, selenyum, fosfor ihtiyacını da karşılamış olursunuz.

Peki Sarımsak Ne Tür Hastalıklara Karşı Vücuda Direnç Kazandırır?

Kalp Hastalıkları

Yapılan araştırmalar sonucu sarımsağın vücuttaki trigliserid ve total kolesterolü düşürdüğü görülmüştür. Ayrıca damarların oksidatif stresten korunmasında etkilidir. Oksidatif stres arttığında damar çeperlerinde plak birikimi oluşabilir ve bu plakların hacmi büyüyebilir. Bu noktada sarımsak içerisinde bulunan sülfür, oksidatif stresi azaltarak kalp sağlığını önemli ölçüde korur.

Tansiyon

Sarımsağa koku veren allicin bileşeni, damarların daralmasına ve kan basıncının yükselmesine neden olan "Anjiyotensin 2" adlı hormonunu baskılar ve tansiyonun dengelenmesini sağlar.

tansiyon, sarımsak

Adet döneminde veya herhangi kan kaybının olduğu diğer durumlarda sarımsak tüketilmemelidir. Çünkü sarımsak kan basıncını daha da düşüreceğinden halsiz kalmanıza neden olur.

Kanser

Yapılan birçok araştırma gösteriyor ki sık tüketilen çiğ ya da az pişmiş sarımsak kansere yakalanma riskini önemli ölçüde azaltmaktadır. ABD'de yapılan bir araştırmaya göre düzenli olarak sarımsak tüketen bayanlarda kolon kanserine yakalanma oranı tüketmeyenlere göre %35 daha az olarak saptanmıştır.

Nezle

Sarımsak bağışıklık sistemini güçlendirdiğinden, sarımsak tüketerek bulaşıcı solunum yolu hastalıklarını önlemek için vücut direncinizi arttırabilirsiniz.

nezle


Genel Olarak Sarımsağın Faydaları
 • Kalp krizi riskini azaltır
 • İyi kolesterolü yükseltir
 • Bağırsak parazitlerini temizler
 • Antioksandır
 • Vitamin ve mineral bakımında zengindir
 • Cilt yaraları tedavisinde kullanılır
 • Sindirimi kolaylaştırır.

Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!