Şarap Tanrısı: Dionysos

Eski Yunan mitolojisinde sayısız tanrılar bulunmaktadır. Biz de bu sayısız tanrılardan biri olan Dionysos'u yani şarap tanrısını inceledik. Atalarımızın da dediği gibi "Bin bilsen de bir Bilim Ayısı'na danış." diyerek yazımıza geçelim.


Dionysos nedirDionysos, girişte de bahsettiğimiz gibi Eski Yunan mitolojisinde şarap tanrısı olarak geçmektedir. Bir efsaneye göre,  Zeus ile Persephon'un oğlu, başka bir efsaneye göreyse Zeus ile Semele'nin oğlu olarak tanımlanır. Bu yüzden annesini tam olarak belirleyemiyoruz.

Ama babası kesinlikle Zeus'tur diyebiliyoruz. Dionysos, genellikle panterler tarafından çekilen arabadaki yakışıklı delikanlı olarak, elinde bir şarap şişesiyle bir figür haline gelmiştir.

Dionysos kimdir?


Bu delikanlının hayatı her ne kadar güzel olsa da ölümü de o kadar kötü olmuştur. Efsaneye göre Dionysos'u öldüren devler (titanlar) onu parçalayıp yemeye hazırlanırken babası Zeus, olaya müdahale etmiştir ve oğlunun parçalanan vücudundan birkaç parça kurtarabilmiştir.

Zeus, çok sevdiği oğlunu, elinde kalan parçalarıyla Delphoi'deki Apollon tapınağına gömdürmüştür. İnanılana göre, her yıl dirilen ve Apollon uzakta olduğu için üç kış ayı boyunca tapınağa Dionysos'un ruhu egemen olur.

Bu nedenle de Dionysos için Atina'da her yıl iki tane kutlama şenliği yapılır. Bunlardan biri mart aylarında kutlanan Büyük Dionysia, diğeri ise aralık aylarında kutlanan Küçük Dionysia'dır. Bu kutlamalar Dionysos'un ruhunu şanlandırmak için yapılır. Kutlamalar özellikle müzikli olurdu ve güzel bir şekilde oyunlar da sahnelenirdi.

Dionysos nedir

Hatta bazı tapınan insanlar, işi abartıp bir canlı hayvanın bir parçasını kopartıp yerler ve üstüne kanınına da içerler. Bu yaptıkları şeyin bir ibadet olduğunu ve bu ibadetin onların tanrının bedenine ve kanına katılmalarını sağladığına inanıyorlar.

Dionysos, eski Romada da özelleştirilmiş ve bir figür haline gelmişti. Dionysos'un ölümü çok acı olmuştu. Fakat Dionysos, kendisinden sonra gelecek birçok insanın isminin "Dionysos" olarak konmasına vesile olmuştur. Dionysos isimli birçok yazar, tarihçi vb. insan bulunmaktadır.

KAYNAKÇA
Grolier International Americana Encyclopedia         Cilt: 5  

Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!