Psikolojik Hastalık: Uyurgezerlik


Uyurgezerliğe sebep olan şey aslında uyurgezer bireyin beyninin bazı bölümü uyku halindeyken, bazı bölümünün de hâlâ uyanık olmasıdır. Bugün sizlere Uyurgezerlik hakkında bazı bilgiler derledik. Ee ne demiş atalarımız "Bin bilsen de bir Bilim Ayısı'na" danış.


Çocuklarda uyurgezerlik


Görülme oranı erkeklerde daha sıktır. Genellikle uyurgezer bir yakını (baba, amca, dede) olan 7-8 yaşlarındaki erkek çocuklarda görülür.

Hal ve Hareketler:

Çocuk  gecenin ilk yarısında kalkar ve yürür. Gözleri açık, bakışları sabit ve yürüyüşü dengesizdir. Yürüme bir dakikadan daha az bir süreden yarım saate kadar sürebilir. Çocuk yatağına dönüp sakin bir biçimde uykusuna devam eder ve olan biteni sabah olduğunda anımsamaz.


Çocuklarda uyurgezerlik


Uyur Gezer Beyinler  Ne Kadar Aktif ?

Milano’da yapılan bir araştırma uyurgezerlikle ilgili oldukça ilginç veriler elde edilmesini sağladı. Uyurgezer bireyler üzerinde yapılan çalışmalar uyurgezerlerin beyinlerinin bazı bölümleri uyku halindeyken, bazı bölümlerinin uyanık olduğunu gösterdi. Bu dengesizliğin uyurgezerliğin temel sebebi olarak görülüyor.


Sebepleri:

Yorgunluk
Kaygı
Stres
Panik atak


Nasıl Kaybolur?


Uyurgezerlik ilacı amineptin


Olguların büyük bölümünde uyurgezerlik kaybolur. Uyurgezerliğin sürdüğü ya da buna başka belirtilerin de eklendiği olgularda amineptinle (antidepresanlara benzeyen baskılanma önleyici etkili bir ilaç) ilaç tedavisine başvurmak gerekir. Olguların hemen hemen tümünde etkili olan bu ilaç sıkı hekim denetimi altında kullanılmalıdır.Kaynak :
Medicana Psikoloji Genel Sağlık Ansiklopedisi
                                                                                   c.10 s;24
Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!