Peru’da Bulunan 4500 Yıllık Kadın Mumyası!

peru, caral

Amerika kıtasındaki en eski kentte yapılan bir arkeolojik kazıda yaklaşık 4500 yıllık olduğu düşünülen bir kadın mumyası bulundu. 


Arkeologlar bu mumyayı inceleyerek birçok bilgiye ulaştılar. Bu gibi çalışmalar günümüzde de devam etmekte. Şimdi haberimizin ayrıntılarına bi bakalım.Amerika kıtasındaki en eski kent olan Caral’da, Caral uygarlığı hakkında oldukça fazla miktarda bilgi veren bir mumya bulundu. 


kadın mumya kalıntısı, fosil

Caral kentinin yakınlarında yer alan Aspero kazı alanında çıkartılan kadın mumyası, Antropolog Ruth Shady Solis’e göre, yaşı 40-50 civarında soylu bir kadına ait.

“The Guardian” gazetesindeki haberde "mezar armağanları" olarak büyük bir ihtimalle iç ticaret yoluyla Caral’a maymun ve kuş figürlerinin bırakıldığından söz ediliyor. 

“Shady Solis” ise bu buluntuların kadının 4500 yıl önce toplumda saygı gören biri olduğunu ve o dönemlerde yöneticilik pozisyonunda erkeklerin bulunduğu kadar kadınların da söz sahibi olduğuna dair bir kanıt olduğunu söyledi.


kadın mumya

Çalışmaların 11 yıldan bu yana sürmekte olduğu kazı alanında, bilim insanları bundan kısa bir süre önce de Caral uygarlığında müziğin önemli bir yer kapladığını bize gösteren dört "kemik flüt" bulmuşlardı. 

Peru’daki ya da Mısır’daki piramitler her ne kadar eski olsa da Amerikan uygarlıkları hakkında çok daha az bilgi açığa çıkmış bilgi var.


KAYNAKÇA    

Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!