Neden Kaya Tuzu Tüketilmeli?

kaya tuzunun bilinmeyen faydaları, doğal tuz

Son zamanlarda başta Sayın Prof. Dr. Canan Karatay olmak üzere birçok bilim insanı rafine edilmiş tuzdan (sofra tuzundan) uzak durulması gerektiğini, bu tuzların çeşitli rahatsızlıklara sebebiyet verebileceğini ve neden kaya tuzunun kullanılması gerektiğini ekranlarda ve çeşitli bilgilendirici platformlarda açıklıyorlar. Biz de bugün neden kaya tuzunun tercih edilmesi gerektiğini sizler için yazdık. Gelin bi bakalım…


canan karatay ve kaya tuzu

Tuz, hem vücudun gerekli iyot alımı için hem de lezzet için yüzyıllardır insanoğlunun vazgeçilmez gıdalarındandır. Günümüzde tuz, diğer birçok gıda maddesi gibi ticaretin bir parçası olduğundan sağlıksız üretimler de kaçınılmaz olmuştur.

Yediğimiz tuzlar işlenmiş ve işlenmemiş olarak ikiye ayrılır. İşlenmiş tuzlar, çoğumuzun sofra tuzu olarak kullandığı fabrika çıkışlı olanlarıdır. Bunlara rafine dilmiş tuzlar da denir. Bilim insanlarına göre, rafine edilmiş tuzların içinde katkı maddesi olduğundan ve mineral bakımından oldukça fakir olduğundan insan sağlığına ciddi hasarlar verebiliyor ve pek bir yarar sağlamıyor.

Ödem oluşumuna bile sebebiyet verebilen bu tuzların üretimi hala devam ediyor ve insan sağlığı da bundan olumsuz yönde nasibini almaya devam ediyor. Ee bu şaşırmadığımız bir durum, çünkü işin içinde para varsa, özellikle ülkemizde sağlık 2. veya 3. planda tutuluyor.

Kaya Tuzunun Faydaları

radyasyona karşı kaya tuzu

İşlenmemiş, yani rafine edilmemiş doğal tuzlara da kaya tuzu deniyor. Kaya tuzu son derece doğal oluşundan, 80 ayrı mineral maddesi barındırmasından diğer tuzlara göre daha sağlıklıdır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudunuzun direncini arttırır.

Stres azaltıcı bir etkisi vardır, birçok problemle baş etmenize yardımcı olur.

Sindirim sistemini düzene sokarak yemek yiyememe problemini ortadan kaldırır, iştahınızı açar.

Vücudun temel ihtiyaçlarından olan demir, magnezyum ve kalsiyum mineralleri açısından zengindir.

Çoğu solunum yolu hastalıklarına karşı etkilidir.

Astım, alerji ve soğuk algınlıklarına iyi gelir. Yani özellikle kış mevsiminde koruyucularınızdan biri olur.

Peki Sağlıklıysa Neden Kullanımı Yaygın Değil?

ticari kuruluşlar, kaya tuzu

Önceden de belirttiğimiz gibi, maalesef endüstri amaçlı üretilen gıda şirketleri para kaygısı güttüğünden doğal ve sağlıklı gıdalardan para kazanamazlar ve bu gıdaların önlerini keserler. 

Yıllarca televizyondan reklamlarını gördüğümüz bu gıdalar, bizim tek çaremiz gibi görünür. Kaya tuzu gibi sağlıklı ama patentsiz gıdalar da bu piyasanın gölgesinde kalarak tüketiciye ulaşamaz. Dolayısıyla bunu soframıza getirecek bir güç de olmaz. Eğer sağlıklı bir yaşam istiyorsak bunun için ek çaba göstererek bu gıdaları soframıza kendimiz getirmeliyiz.

Doğal Tuz ve Kaya Tuzunu Nasıl Ayırt Edeceğiz?

Bir bardak sirkenin içine tuzu atın ve 10 dakika bekleyin. Eğer üste doğru kabarcıklar çıkıyorsa rafine edilmiş tuzdur. Kaya tuzunu sirkeye attığınızda kabarcık oluşmaz.

Kaya Tuzunun Alternatif Kullanım Yöntemi: Kaya Tuzu Lambası

kaya tuzu lambası

Tüketilmesi dışında, ortamda bulundurulduğu takdirde de insan vücuduna fayda sağlayacaktır. Makul fiyatlara bulabileceğiniz tuz lambaları özellikle yatak odasına konulduğunda, hem havayı zararlı maddelerden temizleyecek ve iyon yayacağından solunum yolları rahatsızlıklarına iyi gelecek hem de odaya otantik bir görüntü verecektir. 

Bilim insanlarının da belirttiği gibi kaya tuzu ortamdaki radyasyonu negatif iyon vererek temizler ve biz de bu maddeyi nefes alıp verdiğimiz yerde kullandığımızda radyasyondan etkilenmeyiz. Bu, radyasyon miktarının arttığı günümüz dünyasında bulunmaz bir nimet sayılır. 

Bilim ayısı, kaya tuzunu kullanmanızı şiddetle tavsiye eder...

Not: Unutmayın, aldığınız kaya tuzunu kullanmadan doğallığından emin olun, aksi takdirde rafine edilmiş tuzdan farkı olmayacaktır. Ayrıca insan vücuduna ekmek, et, sebze vb. gıdalardan tuz girdiğinden, kullandığınız tuz kaya tuzu da olsa fazla tüketimi büyük zararlar yaratacaktır. Sonuçta tuz, üç beyazdan biridir.Kaynak:
http://www.1organik.com/kaya-tuzu-ve-faydalari-cankiri-kaya-tuzu.html
http://www.bitkirehberi.net/dogal-kaya-tuzu
https://www.youtube.com/watch?v=b_WqJGW1HFg
Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!