Maden Suyu Şişeleri Neden Yeşildir?

Çoğumuzun gün içerisinde bolca tükettiği, bazılarının yemeğin üstüne tükettiği maden suyu, marketlerde bolca bulunan bir üründür. Hepimiz günlük hayatta bolca görüyoruz. Ve hep bu maden sularının bulunduğu şişeler yeşil renklidir. Peki neden maden suyu şişesinin rengi yeşildir? Neden hep yeşil üretiliyor? İşte bunun cevabı Bilim Ayısı'nın bu yazısında sizi bekliyor.


Maden Suyu Şişesi neden yeşildir?


Güneş'ten Dünyamız'a doğru gelen ışınlar, kırılmaya uğradıktan sonra renklere ayrıldığını "Neden Gökyüzü Mavidir?" yazısında açıklamıştık. Her renk dalga boylarına göre saçılır.

Gün içerisinde mavi renkten çok daha az miktarda kırmızı ışık da saçılır. Güneş'ten gelen kırmızı ışık, maden suyuna zarar verir ve yapısını bozar. Fakat yeşil renk kırmızı rengi nötrlediği için, kırmızı ışık, maden suyuna daha çok nüfuz edemediğinden zarar veremez.

Eğer yeşil dışında başka bir renk şişe kullanılsaydı, Güneş'ten gelen kırmızı ışıklar maden suyunun yapısını bozacaktı ve bu da maden suyunu kesinlikle tüketilemeyecek bir duruma getirecekti. Maden suyu şişelerinin yeşil olmasının bir başka sebebi de maliyetinin düşük olmasıdır.

Böylece tasarruf sağlanıyor ve tüketici sağlam bir ürüne kavuşuyor. Üretici de bir taşla iki kuş vurmuş oluyor.

Bonus: Maden Suyu Hakkında Birkaç Bilgi

Maden suyu, günümüzde olduğu gibi eski çağlarda bile şifa suyu olarak kullanılıyormuş.

Maden suyu, büyük bir şifa kaynağıdır. Vücutta çoğu hastalığın ilerlemesini önlüyor. Ayrıca böbrek taşı tedavisinde ve vücuttaki sıvı dengesinin sağlanmasında da oldukça faydalı.

Fakat vücudunuza fayda verebilmesi için maden suyunun kendi cam şişesinde tüketilmesi gerekir. Yani, bardağa dökmeden direkt olarak şişesinde tüketin.


"Çay Bardağının Beli Neden İncedir?" başlıklı yazıya buradan ulaşabilirsiniz.


KAYNAKÇA
http://www.ensonhaber.com/maden-suyu-siseleri-neden-yesildir-2013-04-29.html
http://www.sozcu.com.tr/2016/saglik/maden-suyu-hakkinda-bilmediginiz-gercekler-1051107/9?_szc_galeri=1
https://www.turkcebilgi.com/maden_suyu

Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!