Küresel Isınma Nedir ve Nasıl Oluşur?

Gün geçtikçe Dünya’nın ortalama sıcaklığı artıyor. Bunun sebebi de küresel ısınma. Biz de bugün sizlerle küresel ısınmanın ne olduğunu, nasıl meydana geldiğini ve sonuçlarını inceleyeceğiz.


Küresel Isınmanın nedenleri


Atmosfere salınan bazı gazların sera etkisini meydana getirmesi sonucunda kara, hava ve denizlerin ortalama sıcaklıklarının artmasıdır. Bu gazlar, Güneş’ten gelen radyasyonun bir yandan dışarıya yansımasını önleyerek diğer yandan da radyasyonun ısısını alıp yerkürenin sıcaklığını artırıyor. 

Bunun sonucunda da kutup bölgelerinde erimeler meydana geliyor ve iklim değişimleri yaşanıyor. Böylece orada yaşayan canlıların yaşam alanı kısıtlanıyor ve canlı ölümleri meydana geliyor. İklim genellikle insani etkilerden dolayı ani bir şekilde değişiyor. Bu çok ciddi bir mesele, son 50 yıldır saptanabilir duruma gelmiştir ve önemsenmeye başlanmıştır. Bu konu hakkında birçok teori mevcut.

Sonuçları

Küresel ısınma beraberinde Dünya için büyük sorunlar getirecek. Özellikle tarım ürünlerinden tahıllar bundan büyük miktarda etkilenecek. Böylece Dünya'daki mevcut denge bozulmuş olacak. Bu da insanları, özellikle tarımcıları, özellikle ekonomik alanda olmak üzere birçok zarara uğratacaktır.

Ayrıca her geçen gün artan sıcaklıklar nedeniyle polenlerin dönemi uzuyor. Hatta kuzeye doğru gidildikçe polen dönemleri daha fazla uzamış oluyor. Bu da alerjik hastalıklara yol açacak ve alerjik hastalığa sahip olanları da çok kötü etkiyecektir. Ve ne yazık ki her geçen gün zamanımız tükenmekte.

Küresel ısınmanın nedenleri


        Küresel ısınmanın beraberinde getirdiği zararlar her ne kadar fazla olsa da yanında ufak da olsa bir fayda getiriyor. Kutup bölgelerindeki buzların erimesi nedeniyle insanlığın yaşam alanı artacak ve o alandaki buzlar eridiği için oradaki elmas, gümüş, kurşun, çinko gibi birçok yer altı zenginliği ortaya çıkabilecek. Bu da ekonomik açıdan insanlar için kazanç getirecek. Ayrıca bunun beraberinde deniz ticareti artacak.

Küresel Isınmanın Beraberinde Getirdiği Tehditlerden Dünyamızı Nasıl Koruyabiliriz?

Küresel ısınmanın nedenleri


Küresel ısınmaya karşı Dünyamızı korumak için hem bize hem de hükümete bazı görevler düşmekte.
Bu konuda bilinçlenmeli ve bilinçlendirmeliyiz. İşte bize düşen bazı görevler:

  • Kömür yakılmamalı ya da en azından azaltmalı
  • Evinizde izole yapmalısınız. Böylece daha az enerji harcarsınız.
  • Daha az fosil yakıtlı araba kullanın.
  • Güneş enerjili aletleri kullanın. Bu sizin için büyük bir enerji tasarrufu sağlayacak
  • Biyolojik kömür de kullanabilirsiniz.
        Kısacası bu konu hakkında duyarlı olmalıyız. Çünkü bu Dünya hepimizin!

KAYNAKÇA
https://eu1.proxysite.com/process.php?
d=x5B99FqKUE9bjMLPUFPaj4pJJXxPnWJ5p4qchQnY%2BdCFBWCzbWUFAkkYrjKw3q%2BuSR3VyiIxmg%3D%3D&b=1&f=norefer  
http://bilgihanem.com/kuresel-isinma-nedir/
http://www.sabah.com.tr/egitim/2017/01/19/kuresel-isinma-nedir-kuresel-isinmanin-nedenleri-ve-sonuclari-nelerdir    

Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!