Köpek Saldırısında Yapılması Gerekenler!

köpek saldırısında yapılması gerekenler, saldırgan köpekler

Asırlardır insanın en iyi dostlarından olan köpekler, aslında birçoğumuzun bilmediği masum birkaç sebep yüzünden saldırıya geçebilir ya da üzerinize doğru koşabilir. Bu sebepler arasında alanının tehlikeye girdiğini düşünmesi, sizi hırsız sanması veya sadece sizinle oyun oynamak istemesi gibi sebepler yer alabiliyor. Biz de böyle durumlarda ne yapmanız gerektiğini derledik bu yazımızda…


Gözlerine Bakmayın

köpeklerin gözlerine bakmayın

Eğer bir köpeğin size saldıracağını hissettiyseniz asla gözlerine bakmayın. Gözlerine bakmak köpeğe göre ona meydan okumaktır. O da kendisini o alanın koruyucusu olarak atamıştır ve sizin bu hareketiniz köpek tarafından yanlış anlaşılıp, köpeğin koruma içgüdüsünden dolayı saldırıyla sonuçlanabilir.

Koşarak Kaçmayın

köpeklerden kaçmayın

Biliyoruz, bir köpeğin size koşarak veya hırlayarak yaklaşması korkunç bir olaydır, hem de o köpeğin huyunu suyunu bilmiyorsanız… Ama bu esnada sizin arkanıza dönüp koşmaya başlamanız, suda çırpınırken daha da batmanız gibi bir şeydir. Ne kadar korkarsanız korkun asla kaçarak korktuğunuzu ve zayıf olduğunuzu ona hissettirmeyin. Böyle bir durumda yapacağınız en mantıklı şey, sanki o yokmuş gibi davranmaktır. Yavaşça yürümeniz ya da bisikletteyseniz yavaşça sürmeniz sizin masum olduğunuzu düşündürür veya alanından uzaklaştıktan sonra peşinizi ciddi bir ısırma vakası yaşanmadan bırakır.

Kollarınızı Sallamayın

köpeklere kollarınızı sallamayın

Saldıracak olan köpek, kuyruğunu hızlıca sallamaz, çünkü kuyruğunu sallaması köpeğin mutlu olduğunu gösterir. Kuyruğu dik ya da hareketsizdir ve dişlerini göstererek havlar. Böyle bir durumda köpek bir şekilde tahrik olmuş demektir ve kollarınızı sallamanız onu daha da sinirlendirecektir. Böyle bir durumda ellerinizi yavaşça cebinize koyun ya da arkanızda bağlayın. Umursamama taktiği yine bu durumda yapmanız gereken tek şeydir.

Ani Bir Hareket Yapmayın

köpeklere karşı ani hareket yapmayın

Köpekler, kediler vb. savaşçı hayvanlar saldıracağı canlıya odaklanır ve saldırmak için en küçük bir agresif hareketini bekler. Sizin yapacağınız herhangi ani bir hareket de hayvanı olumsuz yönde tetikler ve saldırmasına sebebiyet verir.

Geriye Doğru Yavaşça Yürüyün

köpek saldırırsa yavaşça yürüyün

Daha önce de bahsettiğimiz gibi saldırmak üzere olan bir köpek karşısında yapılması gereken tek şey masum olduğunuza onu inandırmaktır. Bu da ancak sakin hareketlerinizle gerçekleşir. Zaten ani hareketlerin ya da kaçmanın bu olaya katkı sağlamayacağını artık biliyorsunuz… Bu yüzden size önerim, bu durumlarda köpeğin gözlerine bakmadan yavaşça geriye doğru yürümenizdir.

Köpek Isırırsa;

köpek ısırırsa kolunuzu çekmeyin

Isırılan bölgeyi kurtarmak için çekmemelisiniz, çünkü bu hareket ısırılan bölgenin kopmasına veya parçalanmasına sebep olur. Unutmayın, köpek o sırada kolunuzu bırakmayacaktır ve siz de yardımcı başka bir aleti (demir, sopa, şemsiye vb.) köpeğin ağzına sokarak kolunuzu kurtarmaya çalışmalısınız. Bunu yapamıyorsanız, kolunuzu hareket ettirmeden ve ağır bir yara almadan yardım çağırmalısınız.

Köpek tarafından defalarca kovalanmış biri olarak;

köpek saldırırsa geriye doğru yürüyün

"Köpekler genellikle ısırmak için peşinizden koşmazlar, amaçladıkları şey sizi o alandan uzaklaştırmaktır. Amaçları saldırmak olsa zaten sizi kolayca yakalayabileceklerini sakın unutmayın!.. Bisikletle olmanız onun sizi yakalayamayacağı anlamına gelmez." tavsiyelerini vermek isterim.

Unutmayın ki, bu verilen tavsiyeleri uygulamanız anında size karşı havlayan veya saldırıya geçmekte olan bir köpek anında geriye çekilip gitmeyecektir. Bunu bilerek uzun süreli sakinliğinizi koruyun ve alanından uzaklaşmaya çalışın. Bu, köpeğin size zarar vermemesini sağlayacaktır.

Son olarak dikkat çekmek istediğim nokta ise köpeklerin tehlikede hissetmedikçe saldırmayacaklarıdır. Lütfen bu dostlarımızı yanlış tanımayalım. Şiddet göstermekten kaçınalım... Şiddet, canlıların içindeki masumiyeti ve sevgiyi alıp onları canavara dönüştürür. Onlar bizim sadık ve sevgilerini esirgemeyen masum dostlarımız, bu olaya böyle bakalım...

köpekler bizim dostlarımız

Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!