Yaz Aylarında Klimasız Serinletebilecek 10 Yöntem!

serinleme yöntemleri, klimasız serinleme

Sıcaktan kavrulduğumuz yaz aylarında elbette ki her an havuza, denize girmek ya da klimalı bir ortamda kalmak mümkün olmuyor. Hal böyle olunca çaresizliği iliklerimize kadar hissettiğimiz bu sıcaklarda, herhangi biriniz buharlaşmadan sizi klimasız serinletebilecek ilaç gibi tavsiyelerimiz var!.. Hadi gelin bi bakalım…


klimasız serinleme, ıslanrak serinleme

Ayaklarınızı Soğuk Suya Koyun

klimasız serinleme, ayakları soğuk suya koymak

Bilindiği gibi vücudun belli yerleri sıcaklığa karşı daha hassastır ve ayaklarımız da bu kısımlardan birini teşkil ediyor. Leğen ya da benzeri bir kaba soğuk suyu boşaltın ve ayaklarınızı soğuk suda yarım saat bekletin. Bu yöntem sizi uzun bir süre serinletmeye yeter. Unutmayın!.. Bu yöntem havuza veya denize girmek yerine bir alternatiftir.

Buzdolabından Çıkan Su veya Kolonya Dolu Fısfısı Üzerinize Sıkın

klimasız serinleme, sprey ve fısfıs kullanmak, soğuk kolonya sürmek

Evinde klimasız serinlemek için bu yöntemleri yapamayacak olan veya “Bu tavsiyeler bana az, ben niye soğuyamıyorum arkadaş?..” diyenlere ilaç gibi tavsiye niteliğinde. Buzdolabının yiyeceklere yakın olmayan bir yerine su fısfısı veya kolonya şişesi koyun. Soğuduktan sonra hemen çıkartıp üzerinize sıkın. Zaten serinletme etkisi olan kolonyaların soğukken vereceği serinlik 2-3 kat fazla olacağından, size Antarktika’da penguenlerle dans ediyormuşsunuz gibi bir his verecek.

Buzdolabının Kapısını Açıp Serinleyin (Makine için sakıncalı olabilir)

buzdolabına girmek, klimasız serinleme

Bu benim küçükken çok yaptığım ve her yaptığımda uğrunda annem tarafından oklavayla kovalandığım bir yöntemdir. 10 dakikalığına serinletir, 1 saat sonra tekrarlama ihtiyacı hissedersiniz. Bir nevi dışarıdan bakılınca komik görünen bir alışkanlık haline gelir. Annenizden yediğiniz dayak da cabasıdır tabii…

Terleyin

klimasız serinleme, terleyerek serinleme

İlk duyulduğunda komik gelebilir; fakat sıcaktan bunalma evresi terleyene kadardır. Vücut belli bir noktaya kadar ısınır ve bunalırsınız. Sonra ter üzerinizden boşalmaya başlar ve ıslak vücudunuz en küçük bir esintide sizi serinletir. Yalnız uzun süre terli terli dolaşmamanızı ve üzerinizi çok bekletmeden değiştirmenizi öneriyoruz. Hastalığa yakalanmanızı istemeyiz.

İnce ve Kısa Şeyler Giyinin

Klimasız Serinleme Yöntemleri


Aslında hava ne kadar sıcak olursa olsun eğer evdeyseniz veya çalışıyorsanız, giyindiğiniz şeylerin vücudunuzun serin kalmasında çok önemi var. Her zaman ince şeyler giyinin ve mümkünse pantolonlarla dışarı çıkmayın. Şort giymek, sizi bunalmaktan koruyacaktır.

Ensenizi ve Kollarınızı Soğuk Suyla Islatın

klimasız serinleme, ense ve kolları serinletmek

Ayaklar kadar ense ve kolların (özellikle dirsek ve üst kısımları) da serinletilmesi yaz günlerinde size Antarktika’da eskimolarla soğuk çay içiyormuşsunuz gibi bir his verecek.  

Vantilatörünüzün Önüne Buz Koyup Çalıştırın

buz ve vantilatör, vantilatörü buzla çalıştırmak

E malum!.. Fön rüzgarlarında vantilatör çalıştırmanın pek de akıllıca bir fikir olmadığını herkes bilir. Havayı serinletip klima etkisi yaratabilecek bir şey gerekiyor. Bu da şüphesiz, vantilatörün önüne koyulan buzla mümkün… Buzu vantilatörün önüne koyduğunuzda, makineden savrulan hava buzla temas edip hissedilir miktarda soğuyacak ve siz de deniz kenarında meyve kokteyli içiyormuşsunuz gibi hissedeceksiniz.

Gece İçin Soğuk Yastık Kılıfı ve Yatak Örtüsü Kullanın

klimasız serinleme, soğuk yastık kılıfı ve yatak örtüsü

Gündüz serinlemek kadar gece yatarken rahat uyumanız da önemli. Genelde temmuz sıcağında geceleri çok sıcak geçer ve yatak örtüleri bile sıcaktır. Böyle bir ortamda bunalmamak elde değildir. Bu yüzden yastık kılıfınızı ve yatak örtünüzü bir poşetin içine koyup buzdolabınıza atmanızı ve soğuduktan sonra yatağa serip üzerinde serin serin uyumanızı şiddetle tavsiye ediyoruz!.. Bu yöntem de size, buzullarda çılgınca kayıyormuşsunuz gibi bir his verecek.

Aşağı Katlarda Kalın

klimasız serinleme, alt katlar daha serindir

Havanın sıcaklığı üst katlara çıkıldıkça artar. Güneş ışınları da evin üst kısımlarına direk vurur ve bu katlar direk ısınır. Aşağı katlar hem soğuk havanın aşağıda kalma eğiliminden hem de üst katların yapacağı gölgeden dolayı daha soğuk kalır. Alt komşunuza misafirliğe gitme bahanesiyle bunu çok kolay bir şekilde test edebilirsiniz.

Güneş ışınlarının eve girmesini engelleyin

klimasız serinleme, perdeleri kapatmak

Sıcaktan bunalanların fikir ayrılığına düştüğü bir durum vardır: Bu da Güneş ışınlarını direk alan bir odada perdenin kapalı mı yoksa açık mı kalması gerektiğidir.

klimasız serinleme, perdeleri kapatmak


Perde kapalı kalırsa;

Güneş ışınları eve giremez fakat; herhangi bir esinti de eve giremeyeceğinden bazı kişiler Güneş ışıklarına rağmen perdeyi hep açık tutarlar.

Perde açık kalırsa;

Bu durumda Güneş ışınlarının içeriye girmesi gibi rüzgarın da içeriye girmesi mümkündür. Güneş ışınları gün boyunca eşyalara vurur ve sıcaklık değerini arttırır. Rüzgarın girmesiyle bu durum hissedilmeyebilir.

Ama biz… tabii ki perdenin kapalı kalması taraftarıyız. İçeriye girecek olan rüzgar zaten sıcak olacağından, bu Bilim Ayısı’na pek de mantıklı gelmedi. Dediğine göre perdeyi en azından Güneş ışınları yön değiştirene kadar kapalı bırakıp içeride bu yöntemleri uygulamanız sizin için daha uygundur. Bu yazımız bu kadar, Bilim Ayısı yaz boyu sizi serinletebilecek yöntemler için klimalı laboratuvarından ayrılmayacak!..
Serin Günler!..Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!