Kemal Sunal Kimdir?

Türkiye’nin yüzünü güldüren, kaliteli filmleriyle ve olağanüstü role girme başarısıyla adını Türk sinema tarihine altın harflerle yazdıran o ismi, Kemal Sunal’ı yazmak istedik sizlere. Oyuncu deyip geçilmez, bazıları iz bırakır… İşte o da böyle bir sanatçıydı.


kemal sunal'ın film sektörüne girişi

11 Kasım 1944 yılında Malatya’da dünyaya gözlerini açtı büyük usta. Üç çocuklu ailenin en büyük bireyiydi. Annesi Saime Sunal ev hanımıydı, babası Mustafa Sunal da ünlü bir süpermarkette işçiydi.

İlkokul ve Ortaokul Serüveni

Sakin ve çekingen bir çocuktu Kemal, ilkokulda pek sosyal sayılmazdı. Efendi kişiliğiyle tanınır ve sevilirdi. Ortaokulu bitirdi ve liseye geçti. Lise onun için daha renkli bir yer olacaktı, çekingenlikten kurtulmuştu. Hatta biraz haylazlık bile yapıyordu ama, hiçbir zaman öğretmenlerine saygıda kusur etmedi.

İlk Amatör ve Profesyonel Tiyatro Oyunlarını Sergiledi

kemal sunal'ın ilk tiyatrosu

Tiyatroya ilgisi lise yıllarından beri vardı ve amatör olarak rol aldığı ilk tiyatro oyunu “Zoraki Tabip”i lise yıllarında sergilemişti. Kemal’in Felsefe öğretmeni olan Belkıs Hoca, onun tiyatroya olan yeteneğini keşfetti. Ona bu yeteneğini değerlendirmesi için bir şeyler yapması gerektiğini söyledi ve oyunculuğa başlaması için onu ünlü kişilerle tanıştırmak istedi. Fakat babası bu işe tamamen karşıydı ve Kemal’in oyuncu olmasını istemiyordu.

Günler geçti… Neyse ki Belkıs Hoca Mustafa Bey’i ikna etmeyi başardı. Babasından izin çıkınca, Belkıs Hoca onu Kenter Tiyatrosuna götürdü ve Müşfik Kenter ile tanıştırdı. Belkıs Hoca ne kadar büyük bir işe vesile olduğunu bilmiyordu ama, bu sayede kariyerine ilk adımı atmıştı Kemal. Profesyonel anlamda yer aldığı ilk tiyatro oyunu Deli İbrahim’di ve orada “celladın yardımcısı” rolünü canlandırdı. Kemal ek bir çaba sarf etmeden seyirciyi güldürmeyi başarmıştı, Müşfik Kenter bu duruma hayli şaşırdı.

Münir Özkul ve Ertem Eğilmez İle Tanıştı

Bir süre sonra Kenter Tiyatrosu’ndan çıktı. Bu arada, uzun yıllar arkadaşlık kuracağı biriyle tanıştı, bu kişi Bülent Kayabaş’tı. Bu sürede işsizlerdi ve fakirlik de çektikleri oldu. Sonra Devekuşu Kabare Tiyatroları’nda yer almaya başladı. İşte burada Kemal’e büyük bir fırsat doğdu. Dün Bugün adlı oyunu sergilerken, Münir Özkul da oradaydı ve yanında oturan Ertem Eğilmez’e dönüp, “Bak Ertem, bu çocukta iş var…” dedi. Bu, Kemal için bir dönüm noktası oldu.

Film Sektörüne İlk Adımını Attı

kemal sunal ve ertem eğilmez

Özkul’un da tavsiyesiyle, 1973 yılında Ertem Eğilmez onu Tatlı Dilim adlı sinema filminin oyuncu kadrosuna aldı. Böylece sinema filmlerine ilk adımını atmış oldu. Bu başarısının devamı da geldi, artık kalabalık ve ünlü oyuncu kadrosu olan filmlerde rol almaya başlamıştı. İnek Şaban, Süt Kardeşler, Çöpçüler Kralı, Saka Şakir ve Davaro gibi ölümsüzleşen sinema filmlerinde rol aldı. Filmlerde çoğunlukla saf ve şanslı ama kalbi temiz bir adamı oynadı, yıllar boyunca 7’den 70’e herkesin sevdiği bir oyuncu oldu.

Gül Sunal İle Tanıştı

kemal sunal ve gül sunal

1972-1973 yıllarında Ankara turnesi sırasında Gül Sunal ile tanıştı ve 1975 yılında da Gül Sunal ile evlendi. Ali ve Ezo isimli iki çocuğu oldu. Askere 35 yaşında gitti. Acemi birliğini Ankara Etimesgut Zırhlı Birlikler Okulu’nda; usta birliğinde ise Ankara’da, Armoni Mızıkası adlı moral grubuna dağıtımı yapılmış ve vatani görevini bu şekilde bitirmişti.

1977 yılında Antalya Fil Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’ne layık görüldü.

Liseyi 11 Yılda, Üniversiteyi 51 Yaşında Bitirdi

Kemal Sunal kendi deyimiyle lisede “haylazlık” yaptığı için kendisi ve birkaç arkadaşı liseyi 11 yılda bitirmişti. Üniversite eğitimine ise Marmara Üniversitesi’nin Gazetecilik bölümünde başlamış ancak yarım bırakmıştı. Yarım bıraktığı üniversite hayatını yine Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi; Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’nde noktalayarak 1995’te mezun oldu ve yüksek lisans eğitimini de, “Kemal Sunal’ın ve Filmlerinin İncelenmesi” tezinin yayınlanmasıyla bitirmişti.

… ve Büyük Üstad’ın Vefatı…

Hayatı boyunca 82 sinema filminde rol alan büyük üstad, 3 Temmuz 2000 tarihinde Balalayka adlı filmin çekimleri için bindiği Trabzon’a hareket edecek olan uçakta, kalkıştan hemen önce geçirdiği kalp krizi yüzünden hayatını kaybetti.

kemal sunal'ın ölümü, kemal sunal'ın vefatı

Mekanın cennet olsun Büyük Üstad…


Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!