Kara Delik Nedir?

Kara delikler gerçekten de hakkında en az şey bildiğimiz ve en ilginç yapılardan birisidir. Bu kara delikler hakkında bilim dünyasında tonlarca teori atılmıştır. Şimdi biz de bugün sizlerle kara deliklerin ne olduğunu ve neden oluştuğunu öğreneceğiz. Bilim Ayısı'nın bugünkü yazısında "kara delikler" var.


karadelik nasıl oluşur


 Kara delikler, büyük kütleleri ve kuvvetli çekim gücü nedeniyle yeterli mesafe kadar uzakta bulunan her şeyi yutan kozmik yapılara verilen isimdir.

 Kara delikler, yıldızın çekim gücü ile yıldızın iç basıncının çarpışmasında sönmek üzere olan yıldızlar, yıldızın çekirdeğinde (merkezinde) nükleer reaksiyonlar gerçekleşir.

 Böylece yıldız kendi içinde çekim kuvvetini dengeleyemez ve yıldızın sahip olduğu tüm kütle yıldızın çekirdeğine (merkezine) çekilir.

  Bunun ardından tüm kütle merkezde toplandığı için çekim gücünü uygulayan çekirdeğin yoğunluğu muazzam derecede artacağından uygulayacağı çekim gücü de artacaktır.

  Böylece bu yapıya yeterli yakınlıkta olan her şey (ışık bile buna dahildir) bu yapının içerisine doğru çekilir.

 Hatta bu yapı etrafındaki ışık dahil olmak üzere her şeyi  kendine çektiğinden  etrafında da ışık bulunmayacaktır. Bu yüzden kara delik adını almıştır.


karadelik nasıl oluşur


Peki, kara delikler her şeyi yutabiliyorsa, yavaş yavaş büyüyerek evreni yutamazlar mı? Hayır, yutamazlar.

Şimdiye kadar ortaya atılan teorilerde, kara deliklerin her şeyi yutup büyüyebileceği söylenmiştir. Fakat öyle bir şey olmayacak.

Çünkü kara delik yuttuğu cisimleri kendi kütlesine katmıyor.

Mesela beni bir kara delik olarak hayal edin.

Ben sizi yuttum ama sizin çekim gücünüzü kendime eklemeyeceğim.

Sadece sizi içime çekmiş olacağım. Ve başka bir insanı da yeniden sizi çektiğim kuvvetle çekeceğim.

Güneş de bir yıldız olduğundan Güneş kara deliğe dönüşse Dünya yine günümüzdeki gibi eski Güneş'in etrafında dönüyormuş gibi döner.

Çünkü zaten Güneş bizi kendine şu anda da çekiyor. Kara delik olduğu zaman çekim kuvveti değişmeyeceğinden yine aynı kuvvetle çeker.

KAYNAKÇA
https://onedio.com/haber/kara-delik-nedir-ne-degildir-13-soru-ve-cevapla-kara-deliklerle-ilgili-bilmeniz-gereken-her-sey-598227
https://bilimfili.com/kara-delik-nedir/
http://bilimgenc.tubitak.gov.tr/makale/karadelik-nedir  

Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!