Işıktan Hızlı Olan Şeyler!

Işık, maddesiz ortamda, 1 saniye içerisinde 300.000 km (üç yüz bin) süratle ilerler. Bu, Dünya için ulaşılamaz bir değerdir. Yani, ışık saniyede 7 kez Dünya'nın etrafını dolanabilir. Biz de bugün sizlere ışıktan hızlı olan maddeler var mı? Var ise isimleri nelerdir? Dünya bulunurlar mı? sorularına cevap vereceğiz.


Işık hızından daha hızlı olan şeyler

Işıktan Hızlı Madde Var Mıdır?

Einstein'ın "Genel Görelilik Kuramı"na göre ışıktan yüksek bir hız yoktur yani ışık bir maddenin hızının limit noktasıdır. Fakat o zamanlarda şu an bilinen çoğu şey bilinmiyordu. Günümüzde çoğu teori atılmış ve doğruluğu kanıtlanmıştır. Bu soruya cevabımız "Evet". Şu anda keşfedilmiş olan ışık hızından hızlı olan yapılar vardır.

Işık Hızından Hızlı Olan 3 Yapı 

1- Solucan Deliği
Bunlar uzay-zaman içerisindeki köprülerdir. Yani uzay-zaman bütünlüğündeki kısa yollardır. Işığın milyonlarca senede kat ettiği yolu, sadece saniyeler içerisinde tamamlayabilir. Belki hızlı olan yapı solucan deliği değildir fakat solucan deliğinden geçen her şey ışıktan hızlıdır.


Solucan Deliği hakkında bilgi


2- Big Bang
Big Bang, evrenin başlangıcıdır. Big Bang ile genişleyen uzay, ışıktan çok daha hızlı ilerler.


Big Bang


3- Kuantum Dolanıklığı
Kuantum dolanıklığı, birbiriyle eşleşmiş iki parçacığın birbirine bağlı şekilde hareket etmesidir. Eşleşmiş parçacıklar beraber hareket ederler. Ve bu parçacıklar ışık hızından 10.000 kat daha hızlıdır.

KuantumKAYNAKÇA
http://www.bilgiustam.com/isiktan-daha-hizli-bir-sey-var-midir/
http://www.webtekno.com/bilim-haberleri/isik-hizindan-daha-hizli-olan-4-sey-h17041.html
https://bilimfili.com/solucan-deligi-nedir/

Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!