Hem Suda Hem Karada Net Gören Balık: Dörtgöz Balığı

Kafanızı herhangi bir su birikintisine uzun süre daldırdığınızı hayal edin. Kafanızı çıkardığınızda gözünüz bulanık görecek. Bu durum tabi ki de balıklar için de aynıdır. Fakat dörtgöz balığında durum böyle değildir. Dörtgöz balığı kafasını sudan çıkardıktan sonra gayet iyi görür. Çok ilginç bir özellik değil mi? İşte biz de bugün sizlere bu ilginç hayvanı anlatacağız.
Dörtgöz, kemikli ve uzun bir balıktır. Nehirlerin çamurlu kısımlarında yaşarlar.

Tatlısuları çok severler. Genellikle kafasının bir kısmını dışarıda tutar ve böylece gözlerinin bir kısmı suda bir kısmı da havada rahatlıkla görür.

Bir doku çizgisiyle yatay olarak iki bölüme ayrılan gözlerinin üst bölümüyle havada net bir görüş gerçekleştirirler ve alt kısmıyla da sudaki ortamı gözlerler.

Suyun dışını net görmenin yanında suyun dışındaki nesnelere de rahatlıkla odaklanabilmektedirler.Bu balıklar Meksika, Orta Amerika ve Kuzeydoğu Amerika'da yaşar.

Kemiklibalıklar takımının dişlisazangiller familyasından olan bu balığın boyu 30 cm'ye kadar ulaşabiliyor.

Adlarının "Dörtgöz" olmasının nedeni ise gözleri yatay olarak bir doku şeridiyle ikiye ayrıldığından dört tane gözü varmış gibi görünmesidir.

Muhteşem özelliklere sahip bu balığın diğer adı Anableps'dir ama halk arasında genellikle "dörtgöz" denilir. Her ne kadar "dörtgöz" denilse de bu balığın aslında  iki gözü var.

Bu balığın her gözünde 2 tane odak noktası vardır ve 2 odak ise bir gözde 2 farklı görüntü anlamına geliyor. Bu onun hem dışarıdaki böceklerle beslenmesi için hem de dışarıdan veya içeriden gelen tehlikelerden korunabilmesi için muazzam bir  mekanizma.Avlanırken sadece kurbanına su püskürtüp onu suya düşürmez. Ayrıca bu mekanizmaların yanında suyun dışına zıplayıp avını kolay bir biçimde kapabilir.

Dörtgözler genellikle havadaki görüşlerini kullanırlar. Çünkü  havadaki görüş sisteminde,  sudaki görüş sistemine göre daha uzakta ve daha küçük nesneleri rahatlıkla görebilmektedirler.

Fakat açık hedef olmamak için sürekli ve düzenli bir şekilde suya dalarlar ve suya dalmışken de oradaki balıklarla beslenirler.

Dörtgözler sürekli havada iyi bir görüş isterler ve bu yüzden de  yüzeyde gezinirken, etrafı daha rahat görmek için kafalarını sık sık suya sokarlar. Bu enteresan özelliklere sahip  balıkların kökeni günümüzde de bilinmiyor.

KAYNAKÇA
Grolier International Americana Encyclopedia (Cilt:  5      Sayfa: 120)
https://eu1.proxysite.com/process.php?d=x5B99FqKUE9bjMLPUFPaj4pJJXxPnWJ5p4qThQnY%2BdDwBXGnLUppAkga8Q%3D%3D&b=1&f=norefer
http://www.dersimiz.com/bilgibankasi/DORTGOZ-BALIGI-HAKKINDA-BILGI-3538.html
http://www.populerbilgi.com/eskisite/hayvanlar/4_gozbaligi.php

Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!