En Uygun Zihin Geliştirme Yöntemi: Zihin Sarayı

Zihin  Sarayı ya da Hafıza Sarayı olarak bilinen bu yöntem çok faydalı bir zihin geliştirme yöntemidir. Hayal ederek bilgi saklarsınız bu yöntemle ve istediğiniz bilgiyi, istediğiniz yerde bulursunuz. Biz de bugün sizlere Zihin Sarayı'nın ne olduğunu ve nasıl yapıldığını anlatacağız. Ne demiş atalarımız "Bin bilsen de bir Bilim Ayısı'na sor." :)


Zihin Sarayı nedir?


          "Zihin Sarayı" en faydalı ve en yaygın kullanılan hafıza geliştirme yöntemidir. Hafızaya yerleştirilecek olan bilgiler, zihin içinde hayal edilmiş bir yerde bulunur. Bilgilerin barındığı yerlerin hayali bir saray olması gerekmiyor. Evinizin herhangi bir yeri veya evinizle okulunuz arasındaki yerler bu saraya dahil edilebilir. Saray olarak kullanılan bölgeler ne kadar büyürse o kadar çok bilgi barınmış olur. Belirli egzersizlerle herkes kendine böyle hayali bir saray yaratabilir. Bu yöntem uzmanlar tarafından formül hatırlamada bile kullanılmakta. Peki kendi zihin sarayınızı nasıl yaratacaksınız?

Kendi Zihin Sarayımı Nasıl Yaratabilirim?

1- Zihin Sarayınızı Planlayın


Zihin Sarayı nasıl yapılır?

Daha önce de dediğimiz gibi Zihin Sarayı, gerçek hayatta olan bir yer veya sizin hayalinizle tasarladığınız bir yer olabilir. Buna siz karar vereceksiniz fakat gerçek hayatta var olan bir mekanı seçmeniz sizin için çok daha basit olacaktır. Kendinize bir yer belirlemeniz sizin  için çok önemli. Zihin Sarayınızı ne kadar geniş bir alana inşa ederseniz o kadar noktaya karşılık çok fazla bilgiyi hafızanızda barındırırsınız. Mesela geniş bir yere inşa etmek istiyorsanız evinizle sınırlı kalmayın. Evinizle okulunuz arasındaki noktaları da sarayınıza dahil edin.

2- Güzergahların Sıralamasını Belirleyin

Zihin Sarayı nedir?


Bir sıra belirleyin. Belirli bir sırada bir şey hatırlamanız gerekirse bu konuda Zihin Sarayı size yardımcı olur. Sürekli olarak kendinize bir hatırlama rotası belirleyin ve o rotada devam edin.

3- Sarayınızda Özel Depolama Alanları Oluşturun

Zihin geliştirme yöntemleri


Kafanızda sarayınızdaki bir yere önemli bilgileri koyun ve sonra onu size hatırlatacak bir eşya (numara, isim de olabilir) yerleştirin. Böylece  bu kafanızda kodlanacak ve bilgiyi hızlı bir şekilde hatırlayacaksınız. Her eşyaya özel bilgiler verin fakat her eşyaya sadece bir tane bilgi vermelisiniz. Aksi takdirde sarayda karışıklıklar çıkar.

4- Sarayınızı Yavaş Yavaş Deneyimleyip Ezberleyin

Zihin geliştirmek için ezber yöntemi


Sarayınızdaki bilgilere bakın ve bunları test edin. Her bir köşesini ezberleyin sarayınızın. Böylece bilgiler hep taze kalacak.


5- Kodlamanızı İlginç Şekillerde Yapın

Kelime kodlaması


Sarayınızın içi ne kadar ilginç kodlamalarla doluysa o kadar kalıcı olur.


6- Sarayınızı Bol Bol Gezin

Zihin Sarayı nedir?


Belirlediğiniz yerde hayalinizde bir eşya ile bir bilgiyi bütünleştirdiniz. Veya olmayan bir şeyi tamamen hayal gücünüzle kodladınız. Bu artık sarayınızın içinde ve kral sizsiniz. Krallar gibi sarayınızın içinde dolaşın ve kendi eserinize bakın. Bunlara bakıp bunları hatırlamak sarayın kralını yaşlandırmayacaktır.

"Yapay Zeka İnsanlığa Tehdit Mi?" başlıklı yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

KAYNAKÇA
http://www.hafizasarayi.org/Hafiza_Sarayi_Teknigi.html
http://www.cikarimyapmabilimi.com/2015/06/zihin-saray-mind-palace-nedir.html


Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!