Dünyanın En Sessiz Odası: Yankısız Oda

Hiç kalp atışınızı duydunuz mu? Peki ya damarlarınızdan akan kanı ya da organlarınızın çalışırken çıkardığı sesleri? Okuyunca inanılmaz gelebilir ama dünyada böyle bir yer var. Hadi gelin, sizi içinde her şeyi duyabildiğiniz “Yankısız Oda”yla tanıştıralım…

Dünyanın en sessiz odası, diğer bir adıyla Yankısız Oda, ABD’nin Minnesota eyaletindeki Orfield 
Laboratuvarı’nda bulunuyor.

sessiz ortam, en sessiz ortam, ses yok

Bu Odada Hiçbir Ses Yok: Tamamen Sessiz

en sessiz ortam, en sessiz oda

Bu oda sesi ve yankıyı tamamen engelleyen özel yalıtım malzemeleriyle donatılmış. Dışarıdan gelen tüm ses dalgaları emiliyor ve söndürülüyor, bu yüzden bu odaya “yankısız” ya da “ekosuz” oda deniliyor.

Odada ses şiddeti “-9” desibeldir. Yani bir insanın duyabileceği en düşük ses şiddetinin yaklaşık 3 kat altındadır. Bu ses şiddeti inanılmaz bir olay, çünkü normalde “sessiz” denilen ortamlarda bile ses şiddeti 30-60 desibel düzeyinde oluyor. Ayrıca insanın işitebileceği en düşük ses şiddeti “0” desibeldir.

Halüsinasyonlar Görebilirsiniz

halüsinasyon görme, nasa testleri

Oda, işitme cihazlarının testlerini yapmak için kuruldu. Hatta söylentilere göre NASA’nın astronotlarına uyguladığı halüsinasyon testleri de burada yapılıyormuş. Çünkü sese adapte olan insan beyni tamamen sessiz bir alana girdiğinde bu gerçekliğe uyum sağlayamayıp kendi kendine imajlar ve sesler yaratabiliyor.

Kalp Atışlarınızı Duyabilirsiniz

kalp atışını duymak

Burada damarlarınızdan akın kanın gürültüsünü, kalp atışınızı, iç organlarınızın çalışırken çıkardığı sesleri ve derinden bir uğultu duymanız mümkün olabiliyor! Yani diğer bir deyişle, sessizliğin sesini duyabiliyorsunuz… 

Sandalyede Oturmak Zorundasınız

sandalyeye oturmak

Burada yarım saatten fazla kalabilmek için sandalyede oturmanız şart. Çünkü insanın ayakta dengesini sağlayabilmesi için bazı sesleri algılayabilmesi gerekiyor, bu odada bu pek mümkün değil.

45 Dakika Yalanı

45 dakika yalanı, 45 dakikadan fazla

İnsan doğası, doğduğundan beri dışarıdan sürekli gelen seslere adapte olduğu için, tamamen sessiz bir ortama girince bazı uyumsuzluklar ya da huysuzluklar yaşayabiliyor fakat; odada 45 dakikadan fazla durulamadığı söylentisi, YouTube’daki Derek Muller adındaki bir yayıncı tarafından çürütüldü. Yani bu odada kalp atışlarınızı duymaktan, iç organlarınızı dinleyebilmekten rahatsız olabilirsiniz ama odada dayanılmaz anlar yaşandığı söylentileri gerçek değil gibi görünüyor.


Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!