Dünyanın En Garip Bitkileri!

Dünya üzerinde birçok canlı vardır. Bunlar, farklı yaşam koşullarında hayatlarına devam ederler. Dünya hâlâ çok keşfedilmemiş bir yer ve bu gezegende birçok garip canlı var. İşte biz de sizlere 10 tane garip bitki türünü derledik.


1- Weltwitschia Mirabilis

Weltwitschia Mirabilis 

O kadar da güzel görünüşe sahip olmasa da, eşi benzeri olmayan bir özelliğe sahip olduğu söylenir. Bu bitkinin ortalama ömrü 400 ile 1500 yıldır. 5 yıl boyunca susuz yaşamını devam ettirebilir. Ayrıca çok dayanıklıdır ve genelde kaynaklarda "Dünya'nın en dayanıklı bitkisi" olarak geçer. 

2- Çinli Siyah Yarasa Çiçeği 

Çinli Siyah Yarasa Çiçeği


Nasıl olmuşsa doğada yarasa görünümünde bir çiçek bulunuyor. Bu bitkiye yarasa çiçeği denmesinin sebebi, çiçeğinin gerçekten bir dalda asılmış uyuyan bir yarasaya benzemesidir. 

3- Kanayan Diş Mantarı

Kanayan Diş Mantarı


Görünüşü fazlasıyla ilginç olan bu mantarın birden fazla ismi vardır. Mesela "şeytanın dişi", "çilek ve krema" bunlardan bazılarıdır. Görünüşünün güzel olduğuna aldanmayın bu bitki yenilemez bitkiler arasındadır. Üstünde gördüğümüz pıhtılaşmış kan gibi gözüken sıvılar da bir çeşit antibakteriyel savunma mekanizmasıdır.

4- Bebek Gözü Bitkisi

Bebek Gözü Bitkisi


Oldukça şaşırtıcı bir görüntüye sahip olan bu bitki, biraz korkunç görünüyor gibi. Dalların üstünde göze benzeyen küçük toplar olduğu için bu bitkiye "bebek gözü bitkisi" denmiştir. Bitkinin üzerindeki o toplar kesinlikle yenmemelidir. Çünkü o göze benzeyen toplar zehir taşıyor. 

5- Venüs Sinek Tuzağı

Venüs Sinek Tuzağı


Venüs sinek tuzağı, diğer etçil bitkilerden en çok bilinenidir. Çok insan tarafından bilinmesi nedeniyle de hızlıca ünlenmiştir. Bitkinin iki tane açılır kapanır yaprağı aşırı duyarlı tüylerle kaplıdır. Bu tüyler, etçil bitkinin yemeğinin yerini algılamasına yardımcı olur. Kurban tuzağa geldiği anda da yapraklar 1 saniyeden kısa bir süre içinde kapanır. Böylece bu etçil bitki için yemek hazırdır.

6- Şeytan Pençesi

Şeytan Pençesi


Çöllerde yaşayan ve uzaktan bakıldığında bir kancaya benzeyen Şeytan Pençesi, Kızılderililer tarafından da sıkça kullanılırdı. Genellikle bu bitkiden sepet tarzı şeyler yaparlardı. Bir kanca gibi gözüken bu bitkinin ucunun sivri olmasının sebebi de hayvanlara takılarak, başka yerlere gidip üremek.

7- Ceset Çiçeği

Ceset Çiçeği


Ceset çiçeği olarak adlandırılan bu çiçek, çok nadir rastlanan ve "Dünyanın en büyük çiçeği" unvanını kazanan bu devasa çiçeğin diğer ismi "Rafflesia Arnoldii"dir. Saldığı koku ile, polen yayan böcekleri kendisine çeker ve böylece türlerinin devamı rahatça sağlanır.

8- Porcupine Domatesi

Porcupine Domatesi


Madagaskar'da yaygın olarak bulunan bu bitki, oldukça sivri ve zehirlidir. Ne yazık ki de hızla yayılıyor ve büyüyor. Ama gerçekten de büyük bir hızla büyüyor. Bir gün içerisinde bir evi, koca bir diken yumağına çevirebilir.

9- Böcek Yiyen Güneş Gülü (Drosera Glanduligera)

Böcek Yiyen Güneş Gülü (Drosera Glanduligera)


Uzaktan bakılınca adeta bir görsel şölen. Fakat göründüğü kadar masum bir bitki değil. Tıpkı "Venüs Sinek Tuzağı" gibi üzerinde bazı duyargaçlar bulunur ve bu duyargaçlar böceği hemen çiçeğin ortasına doğru kaydırır. Böylece çiçeğimizin yemeği hazırdır.

10- Kanlı Tahta Ağacı

Kanlı Tahta Ağacı


Bu bitki uzaktan baktığınız zaman gayet normal görünüyor. Fakat ağacı kesince ağaç kanıyor.

KAYNAKÇA
http://www.enteresan.com/dunyanin-en-garip-10-bitki-turu
https://onedio.com/haber/gercek-olduguna-inanamayacaginiz-bitkiler-361305

Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!