Dünyanın En Zehirli 10 Hayvanı!

       Dünya üzerinde birçok hayvan ve canlı varlığını sürdürmüştür. Fakat bazı hayvanlar
 insanlar ve diğer canlılar için tehlike arz edebilir. Bu tehlikelerden biri de zehirdir. Biz de size doğadaki en büyük zehire sahip 10 hayvanı derledik.1- Kutu Denizanası (Box Jellyfish):

zehirli denizanası


            "Dünyanın En Zeihrli 10 Hayvanı" listemizde ilk sıraya girmeyi hak eden bu canlının 1. sırada yer almasının sebebi 1954'ten bu yana alınan resmi kayıtlı  Kutu Denizanası'nın yol açtığı 5.567 ölüm vakasıyla karşılaşılmış olmasıdır. İnsan vücuduna yapıştığı anda salgıladığı zehirle kalbi direkt etkileyerek sinir sistemini çökertiyor. Denizde yüzerken vücudunuzun tümünü örtecek bir kıyafet giymeniz sizi kutu denizanasından koruyacaktır.

2- Zehirli Ok Kurbağası (Poison Dart Frog)

zehirli kurbağa


            Bu kurbağa, zehrini derisinin üzerinde taşıdığı için dokunan insanı bile hemen zehirleyip saniyeler içinde öldürebiliyor. 5 santimetre büyüklüğündeki zehirli ok kurbağasının 2 mikrogramı anında 10 insanı ve 20 bin fareyi öldürebiliyor.


3- Mavi Halkalı Ahtapot (Blue Ringed Octapus)

zehirli ahtapot


            Standart bir ahtapot boyutundan oldukça küçüklerdir ve boyutunu ölçersek yaklaşık bir golf topu büyüklüğündedir. Vücudundaki zehirle 1 dakikada 26 yetişkin insanın ölümüne yol açabilir. Mavi Halkalı Ahtapot'un zehri siyanürden 10.000 kat daha güçlüdür.


4- Mermer Yüzeyli Salyangoz (Cone Snail)

zehirli salyangoz


            Bu canlıyı böyle bir listede görmek çok şaşırtıcı. Boyutu küçük ama tehlikeli ve zehiri oldukça güçlü. Zehrinin bir damlası bile saniyeler içerisinde 20 kişiyi öldürmeye yetiyor. Büyük bir zehre sahip olan Mermer Yüzeyli Salyangoz, tuzlu suları severler ve genellikle yaşamak için oraları seçerler.

5- Büyük Patron (Inland Taipan)

zehirli büyük patron yılanı


            Diğer adıyla Zehirli Kara Yılanı. Sadece 1 kere ısırması, aynı anda 100 insanı ve 25 bin fareyi öldürme gücünde. Kral Kobra'dan 200 veya 400 kat daha zehirli olan Büyük Patron'un ısırığı, bir insanı en geç 45 dakikada öldürüyor. Yani ısırdığı canlının herhangi bir kaçış yolu yok.


6- Taş Balığı (The Stonefish)

zehirli balık


            Başka bir adıyla da Kaya Balığı. Görüntüsü fazlasıyla çirkin olan Taş Balığı, yeryüzünde yaşayan en zehirli balık türüdür. Taş gibi görünen yüzeylerindeki dikenlerinde zehrini taşımaktadır. Bu kadar ölümcül olmasına rağmen Japonya'da "Sashimi" denilen bir yemekte kullanılır.


7- Ölüm Avcısı (Deathstalker)

ölüm avcısı


            Aslında bildiğimiz çoğu akrep türü zararsızdır. Nadide türleri canlılara zarar verebilir ve zarar verebilenler de gerçekten çok tehlikelidir. Bu sarı renge sahip akrepler bir insanı soktuğunda direk komaya sokarak felç ediyor. Soktuğu canlının kaderi de ölüm oluyor.


8- Huni Ağ Örümceği (Sydney Funnel)

zehirli örümcek


            Diğer bir adıyla da Brezilyalı Gezgin Örümcek. Guinnes Rekorlar Kitabı'nda dünyanın en zehirli örümceği olarak yer alan bu örümcek, bir canlıyı anında öldürüyor. Zehrinin 0.006 mg'ı bir fareyi anında yok ediyor. Ve işin en kötü tarafı, günlük yaşantımızda bu örümcekle her an karşılaşabiliriz.

9- Kara Mamba (Black Mamba)

ZEHİRLİ YILAN


            Kara Mamba, son derece saldırgan ve zehirli bir yılan türüdür. Anavatanı Afrika olan bu yılan, dünyanın ikinci en uzun zehirli yılanıdır. Kara Mamba'dan uzun tek zehirli yılan ise Kral Kobra'dır. Son derece tehlikeli olan Kara Mamba türünün, karada yaşayan en hızlı yılan olduğu biliniyor. Saatteki hızı 20 km'dir. Kara Mamba'nın sadece tek ısırığı yaklaşık 100 insanı öldürecek kadar zehire sahiptir. Gerekli panzehir uygulanmadığı zaman ölüm kesindir. Dünya üzerinde ölüm oranı %100 olan tek yılan türüdür.


10- Kral Kobra (King Cobra)

Zehirli Yılan


            Dünyanın en uzurlu zehirli yılanı olan Kral Kobra'nın uzunluğu 6 metreye kadar  ulaşabiliyor. Genellikle yılanlarla besleniyor. Kral Kobra'nın tek bir ısırığı bir insanın saniyeler içinde öldürüyor. Ve yine tek bir ısırığı dev bir Asya filini de 3 saat içinde öldürüyor.


KAYNAKÇA
 
  
  

           


Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!