Dünyanın En İlginç 10 Hayvanı!

Gerek dış görünüşleriyle gerekse en ilginç özellikleriyle bilinen Dünya'nın En İlginç 10 Hayvanı'nı Bilim Ayısı sizler için bir araya getirdi. Gelin bakalım bu hayvanlar nelermiş.


1- Fener Balığı

ilginç balıklar


            Kafaları oldukça büyük, göğüs yüzgeçleri geniş bir hayvandır. Dişleri keskin ve uzundur. Fener balıkları genelde derin denizlerde yaşar ve kafalarının üstünde fenerimsi bir şey taşırlar ve böylece yollarını derin denizlerde de aydınlatırlar.

2- Tersiyer

Tersiyer hayvanı


            Bedenlerinin oldukça küçük olmasına rağmen göz bebekleri beyinlerinden daha büyüktür. Tersiyerler, tırmanma ve sıçrama konusunda oldukça yetenekli ve çeviktirler. Eğer bir ağaç dalına tutunurlarsa onları artık bu daldan ayırmak sizi baya zorlayacaktır.


3- Vampir Mürekkep Balığı

ilginç balıklar


            Uzun zamandır evrime ve gelişmeye uğramamış olan vampir mürekkep balıkları derin denizlerde yaşamlarını sürdürürler. Avını yakalamadan önce tüm kollarını açarak siyah renge bürünür.


4- Yapraklı Deniz Ejderi

ilginç hayvanlar


            Dünya'da bulunan en renkli görüntüye sahip hayvanların arasında yer alırlar. Yapraklı deniz ejderinin vücudunda yaprak benzeri renkli çıkıntılar vardır. Bu renkli çıkıntılar onları kamufle eder ve böylece düşmanlarından korunmuş olurlar.


5- Çamur Zıpzıpı

ilginç hayvanlar


Çamur zıpzıpı aslında bir balık türüdür. Çamur zıpzıpları genellikle Batı ve Doğu Afirka, Japonya, Çin, Avustralya, Hindistan, Madagaskar başta olmak üzere pek çok bölgede yaygın şekilde bulunurlar. Gündüz, deniz suyunun çekilmesi ile Güneş ışınları ile çamur tabakasında yetişen bitkileri tüketirler. Eş bulamk içinde yukarıya doğru rasgele bir zıplama hareketi yaparlar . Ayrıca çamur zıpzıpları yüzgeçlerini kullanarak suyun dışında bile hareket edebilirler.


6- Yaprak Böceği

ilginç hayvanlar


            Yaprak böceği, Güneydoğu Asya ve çevresindeki adalarda yayılmış durumdadır. Yaprağa benzeyen vücudu ile kamufle olurlar ve düşmanlarından korunurlar. Ayrıca bu özellikleri onların bazı böcek ve minik kuşları kolayca avlamasını sağlar.


7- Narval (Denizgergedanı)

denizgergedanı


            Diğer adı "denizgergedanı" olan bu hayvanlar Kuzey Kutup denizlerinde yaşarlar. Alınlarında kılıç benzeri uzantı ise aslında bir diştir ve erkek narvallarda boyu 3 metreye kadar uzanabiliyor.


8- Proboscis Maymunu

ilginç maymun


            Asya'nın ormanlarında yerli bir tür olan bu proboscis maymunları yaygın olarak Borneo'da yaşar. Bu maymunlar sarkık burunlarını, dişileri ve diğer maymunları etkilemek için kullanırlar.


9- Geoduck

ilginç hayvanlar


            Panopea generosa olarak bilinen ve görünüşü itibariyle istiridyeye benzeyen canlıların uzun yaşaması (yaklaşık 140 yıl) ve bir seferde 5.000 dişiyi dölleyebilmesi nedeniyle cinsel alanda iyi bir ilaç olabileceği  düşünülerek tüketilen bir canlıdır. Haliyle de tek doğal düşmanları insanlardır.

10- Blobfish

ilginç balıklar


            Görünümü aşırı somurtkan, mutsuz ve sevimsiz görünümlü olan bu balık, Avustralya ve Tazmanya'da 600-1200 metre derinliklerde yaşamlarını sürdürürler. Görünümü nedeniyle çoğu insan arasında adı "Çirkin Balık" olmuştur.


KAYNAKÇA

           


Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!