Diyet Nasıl Yapılır, Nelere Dikkat Etmeliyim?

Diyet yapmak istiyorsunuz ama nasıl yapacağınızı bilmiyorsunuz veya sürekliliğini sağlayamıyorsunuz. Bu yazımız tam size göre.


Birçoğumuz kilolarımızdan endişe duyuyoruz ve bu da bizim psikolojimizi etkiliyor. Bazılarımız doktorlardan yardım alıyor, bazılarımız zayıflamaya olan inancının düşük olmasından diyet uygulamaya yeltenmiyor bile. Bu konuda onlarca doktor, diyetisyen demeçler veriyor. Gelin bir tıkla size “Sağlıklı bir diyet nasıl olmalıdır, nelere dikkat edilmelidir?” sorularına cevap bulmanıza yardımcı olalım.

Diyet yaparken neler dikkat etmeliyim, sağlıklı diyet

Diyeti Nasıl Yapmalıyım, Nelere Dikkat Etmeliyim?
 • Diyete başlamadan önce kendinize bir söz verin. Çünkü diyet yarım kalmaktansa hiç başlamamak daha iyidir, size hiçbir faydası olmaz. Kararlı olun.
 • Fazla kilolarınızı dengede tutmak için yediğiniz besinlerle tükettiğiniz kalorinin oranı iyi olmalıdır. Yani yediğiniz kadar yürümeniz, hareket etmeniz imkanınız varsa bir spor tesisinde spor yapmanız son derece faydalı olacaktır.
 • Sağlıklı diyetin en önemli ilkesi tükettiğiniz besinlerin vitamin yönünden zengin ve karbonhidrat miktarının az olmasıdır. Çok ekmek tüketiyorsanız, ekmek kullanımının tam olarak bitiremeseniz de olabildiğince azaltın.
 • Önce az miktarda kilo verebilirsiniz alışma sürecinde sabırlı olun, sonrası çok daha kolay olacaktır.
 • Karbonhidrat içeriği, günlük harcadığınız enerjinin %50’sini geçmesin. Gün içerisinde ekmek, tatlı, şeker içeren içecekler tüketmemeye çalışın. Elma, şeftali, muz, karpuz, kavun, üzüm türü meyvelerde size yeteri kadar şeker mevcut. Şeker ihtiyaçlarınızı meyvelerden kazanmayı alışkanlık haline getirin.
 • En önemli alışkanlıklarınızdan biri de günlük su tüketimi olsun. Su sağlıklı birşekilde kilo vermenize yardımcı olur. Günlük tüketmeniz gereken su miktarı ve faydaları için daha önce yazdığımız konuya buradan bakabilirsiniz.
 • Kilo vermek demek hiçbir şey yememek değildir. Kilo en iyi, sağlıklı besinleri tüketerek verilir. Gündelik süt, peynir, yoğurt, tavuk eti, kırmızı et(çok fazla tüketmeyin), balık(bol bol tüketin), yumurta, kuru baklagiller, meyve ve sebzeleri sık sık tüketin, alışkanlık haline getirin. 
 • Karbonhidrat ihtiyacı için çok az miktarda ekmek veya bunun yerine bulgur, pirinç, makarna tüketebilirsiniz.
sağlıklı diyet, su tüketimi, diyet nasıl yapılır
Diyet Sırasında En Çok Tüketmeniz Gereken, Faydalı Besinler Listesi
 1. Peynir ve esmer, kepekli ekmek
 2. Domates, yeşillikler
 3. Salata
 4. Yumurta
 5. Türk Kahvesi
 6. Sebze
 7. Meyve
 8. Bitter çikolata
 9. Yoğurt
 10. Bulgur Pilavı

Kaynakça
http://www.ilgincbirbilgi.com/saglik-ve-gidalar/saglikli-ve-dogru-diyet-nasil-yapilmalidir.html
https://onedio.com/haber/diyetteyken-yenmesi-ve-uzak-durulmasi-gereken-yiyecekler-612141

Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!