"Demokles'in Kılıcı" Deyiminin Anlamı ve Hikayesi

"Demokles'in kılıcı" deyimi siyasetçiler tarafından sıkça kullanılan bir deyimdir ve bu deyimin çıkış noktasını anlatan bir de hikayesi vardır. İşte biz de sizlere bu deyimin anlamını ve hikayesini anlatacağız.


Demokles'in Kılıcı nedir?


M.Ö 4. yüzyılda yaşamış Syrakusal tiranı (yönetimi zorla ele geçiren kimse, diktatör) olan Dionysios, ortalama bir aileden gelmiş olsa da cesareti ve kurnazlığı ile yaşadığı çağın önemli hükümdarlarından biri olmuş.

Kartaca ile yaptığı savaşlardan sonra devletini, bulunduğu alanının en güçlü devletlerinden biri haline getirmişti. Demokrasiyi savunan ve zenginlere karşı halkın yanındaymış gibi görünen bu kurnaz diktatör, her yere acımasız olduğunu göstermişti.

Artık gaddarlığıyla ünlenmiş bu devlet adamının Demokles adında bir yardımcısı varmış. Yardımcı Demokles, her yerde krallığın çok olay olduğunu abarta abarta söylermiş.

Kralına da bunu söylemekten çekinmezmiş. Zamanla Kral Dionysios, bu söylemlerden sıkılmış ve bir gün yardımcısına ders vermek istemiş ve bir akşam onu yemeğe davet etmiş.

Demokles'in kılıcı nedir?


Ardından Dionysios, tahtını Demokles'e bırakmış ve Demokles de tahta sevine sevine oturmuş. Fakat gelgelelim tahtın üzerinde çok ince bir sicimle tavana bağlanmış ağır bir kılıç asılıymış. Kılıç, bazen düşecekmiş gibi oluyor ve Demokles de bu durumdan korkuyormuş.

Bu da Demokles'in tahtta sürekli huzursuzluk ve endişe içinde oturmasına neden oluyormuş. Kral Dionysios, yardımcısına yönetimin uzaktan bakıldığında çok kolay ve rahat görünen iktidarın aslında ne kadar zor olduğunu ve her an bir tehlikeyle karşılaşabileceğini anlatmış.

İşte "Demokles'in kılıcı"nın da hikayesi böyledir. Bu deyim günümüzde, "önemli ve yüksek mevkilere yönelik tehditleri" vurgulamak için  kullanılır.


KAYNAKÇA
https://eu1.proxysite.com/process.php?d=x5B99FqKUE9bjMLPUFPaj4pJJXxPnWJ5p4qTxSeEt%2F6jBCDyP2A0eGEJyESk77uBWHuj3g5tmLQx%2FD6x9g%3D%3D&b=1&f=norefer
http://www.nkfu.com/demoklesin-kilici-deyiminin-anlami-ve-hikayesi/
http://egitimim.com/Ilginc_konular/23.htm

Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!