Cebelitarık Boğazı, Tarihi ve Önemi

Avrupa ile Afrika Kıtalarını ayıran bu güzel boğaz ayrıca Akdeniz ile Atlas Okyanusu'nu birleştiren noktadır. Antik Herkül'ün Sütunları olarak da bilinirdi. Bilim Ayısı'nın bugünkü yazısında da size Cebelitarık Boğazı hakkında bilgiler vereceğiz.


cebelitarık uydudan görünüm

Girişte de dediğimiz gibi bu boğaz, Avrupa ile Afrika Kıtalarını birbirinden ayırıyor diğer yandan da Akdeniz ile Atlas Okyanusu'nu birleştiriyor.

Antik çağlarda Herkül'ün Sütunları olarak da bilinir. Adını, Arap komutan Tarık Bin Ziyad'dan alır.

herkülün sütunları

Cebelitarık Boğazı, 60 km uzunluğunda ve 44 km genişliğinde, en derin noktası ise -426 m'dir.

Boğazın siyasal egemenliği Birleşik Krallık, İspanya ve Fas'ın elindedir. 

Boğazın yüzeyinde doğudan batıya doğru giden kuvvetli bir akıntı vardır. Boğazın derinliklerinde ise bu akıntıdan çok daha zayıf bir akıntı, Akdeniz'den Atlas (Atlantik) Okyanusu'na akar.

cebelitarık boğazının çevresi

Cebelitarık'ın her iki yanı da çıkılması çok zor olan kayalıklarla çevrilidir. Boğazın her iki yanı da aynı tür bitki örtüsüne sahiptir. Bu boğazdan yılda 7000 - 7500 civarı gemi geçer. Cebelitarık'ın Afrika kıyısında bulunan Tanca ise uluslararası bir yönetime bağlanmıştır. Bu yönetim belirli bir devletin buraya yerleşmesini engellemektedir.

Tarihçe

tarık bin ziyad
Tarık Bin Ziyad

Cebelitarık Boğazı'nın eski çağlardaki adı "Calpe"dir. Günümüzdeki adı ise Arap komutanı Tarık bin Ziyad'dan geliyor. Arapçada "cebel" kelimesi "dağ" ve Cebel-i Tarık ise "Tarık'ın Dağı" anlamına gelmektedir.

Komutan Tarık, boğazın asayişini sağlamak için boğazın kuzeyine bir kale yaptırmıştır.

Cebelitarık Boğazı 1462'de Araplardan, İspanyollara geçmiş ve 1502'de ise resmen İspanyol topraklarına katılmıştır. Daha sonra boğaz, 24 Temmuz 1704'te Birleşik Krallık - Hollanda'nın deniz kuvvetleri tarafından ele geçirilmiştir.

utrecht antlaşması
Utrecht Antlaşması

Ardından 1713'teki Utrecht Antlaşması ile İspanya, kaleyi Birleşik Krallık'a geri vermeyi kabul etmiştir.

Coğrafi Konumu

Cebelitarık Boğazı, Akdeniz'in batı ucunu Atlas (Atlantik) Okyanusu ile birleştirir.

Kuzeyi İber Yarımadası, güneyi ise Kuzey Afrika'da bulunan ve Mağrip olarak bilinen bir bölgedir.

cebelitarık boğazının ekonomik katkısı

Ulaşım açısından oynadığı oynadığı rol itibarıyla ve coğrafi konum açısından en önemli boğazlardan biridir. Bu boğazın önemi  Süveyş Kanalı'nın açılması ile daha da artmıştır.

Yaklaşık olarak 60 km uzunluğunda olan Cebelitarık Boğazı'nın en geniş bölgesi Trafalgar Burnu ile Spartel Burnu arasında 44 km, en dar bölgesi ise Cires Burnu ile Tarija Burnunun doğusunda 14,2 km'dir. Cebelitarığın en sığ noktası boğazın ortasıdır ve derinliği 324 metredir. 

KAYNAKÇA

https://eu1.proxysite.com/process.php?d=x5B99FqKUE9bjMLPUFPaj4pJJXxPnWJ5p4qUxSiOsPuyFnflSz1%2FZTtH1DLuiMnZWAHRmjZ5uKVXiio%3D&b=1&f=norefer

http://cevapbizden.com/cebelitarik-bogazinin-adi-nereden-geliyor/

            

Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!