Büyük Patlama (Big Bang) Nedir?

İnsanoğlu sürekli öğrenen meraklı bir varlıktır. Tabi ki de zamanla insanın beyninde evrenin nasıl oluştuğu hakkındaki meraklar artmıştır. İnsanlar evrenin var oluşunu merak edip araştırmışlardır. Böylece evrenin nasıl oluştuğu hakkında birçok teori ortaya atılmıştır. Bu teorilerden en çok kabul göreni Büyük Patlama Teorisi (Big Bang Teory) adı verilen teoridir. Ayrıca tüm bilim insanları bu teori hakkında hemfikirdirler. Şimdi sizinle bu teorinin ne olduğunu ve bunun hakkında birkaç bilgiyi inceleyeceğiz.


Big Bang Patlaması hakkında her şey

Büyük Patlama (Big Bang) teorisi, günümüzden yaklaşık 13,7 milyar yıl önce, zaman ve maddenin olmadığı zamanlarda çok yüksek sıcaklıkta ve  çok yüksek yoğunluktaki bir ortamda patlama gerçekleştiğini ve patlama sonucunda en hızlı hareket eden kütleler en dışta, en hızlılardan daha yavaş olan kütleler ise en içte olmak üzere boşluğa doğru bir genişleme oluştuğunu savunuyor.

Bilim insanlarına göre evren o zamanlar büyük bir hızla genişlemiştir ve bu genişleme hala devam etmektedir. Bilim insanları, bu patlamanın oluşmasını tetikleyen sıcaklığın yaklaşık 1 milyar derece olduğunu söylüyor.

Büyük Patlama (Big Bang) Nedir?


Oluşumun ilk anında evren, genişlemeye başlamış ve atom çekirdeklerinin (karbon, hidrojen, lityum, helyum) oluşabileceği kadar düşük yoğunluk ve yeterli derecede sıcaklığa ulaşmış. Evren yeteri kadar genişledikten sonra helyum ve hidrojen gazlarının kütleçekimsel etkiler nedeniyle kendi üzerine çökmeye başlaması sonucunda ilk yıldız ve galaksiler oluşmuş.

Galaksilerin oluşumundan milyarlarca yıl sonra oluşan ilk yıldız ve galaksiler patlayarak yapılarındaki ağır elementleri (astronomlara göre hidrojen ve helyum dışındaki her element ağırdır) uzay boşluğuna saçtı. Bu saçılan elementlerle oluşan yıldızlar, bu ağır elementleri de içerdiği için daha küçük ve hayatın oluşmasına yardımcı olabilecek gezegenler de barındıran yıldızların oluşmasına yol açtı.

Büyük Patlama (Big Bang) Nedir?

Büyük Patlama Teorisi, ilk kuşak yıldızların ağır elementler bakımından fakir olduklarını ve karbon, oksijen, silsiyum gibi elementlerin bu patlamalar sonucu oluştuğunu savunur. O zaman bu yargıdan hareket edersek ilk kuşak yıldızlar  tamamen hidrojen ve helyumdan oluşmuşlardır.
KAYNAKÇA
https://eu1.proxysite.com/process.php?d=x5B99FqKUE9bjMLPUFPaj4pJJXxPnWJ5p4qVhQnY%2BdCFDiCDOywYZGFz2xH1weuAHA%3D%3D&b=1&f=norefer
http://www.evrimagaci.org/fotograf/112/6725
http://www.bilgiustam.com/buyuk-patlama-big-bang-teorisi-ve-islam/
https://bilimfili.com/big-bang-buyuk-patlama-teorisi-nedir/          

Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!