Barış Akarsu Kimdir?

Genç yaşında mütevazı ve olgun bir kişiliğe sahip olup insanlara hem sanatçı kimliğiyle hem de kişiliğiyle örnek olan güzel insan… Barış Akarsu’dan bahsediyoruz bugün. Haksızlıklara ve hayatın kendisine karşı hafızalarımıza işleyen o içten gülüşüyle aramızdan ayrılışını daha dün gibi hatırlıyoruz…barış akarsu ve rock, barış akarsu nasıl biriydi

29 Haziran 1979 yılında Zonguldak’ta dünyaya gözlerini açtı Barış. Annesi Hatice Hanım, babası Selahattin Bey’dir.

Müziğe Olan İlgisi Daha Küçükken Başladı

İlkokul eğitimini Amasra’da aldı ve müziğe olan ilgisi aslında bu yaşlardan belli olmaya başlamıştı. Elinde blok flütle bildiği müzikleri çalmaya çalışarak sokakta dolaşıyordu.

Ortaokul ve lise eğitimini de Amasra’da tamamladı. Lise eğitimi süresinde yelken sporuna heveslendi ve Amasra Yelken Kulübü’nde profesyonel biçimde yer aldı.

Müzik, hayatında daha fazla yer etmeye başlamıştı. Amasra’ya gelen sanatçılar, onu bu konuda hayli etkiledi ve bu sayede kendi kendine gitar ve mızıka çalmayı öğrendi. Ruhi Su ve Cem Karaca dinlemekten asla vazgeçmediği sanatçılardandı. 70’lerin ve 80’lerin birçok türdeki Rock gruplarını sürekli dinliyordu ve böylece Barış, Rock müziğine gönül verdi.

Akademi Türkiye'ye Katılarak Büyük Bir Başarıya İmza Attı

akademi türkiyede birinci oldu

Aktif bir gençlik geçiren Barış, Antalya’da animatörlük ve müzisyenlik de yaptı. Sonra Zonguldak’a geçip burada 4 yıl boyunca yerel radyo ve televizyonda programlar yaptı. Hayatını değiştirecek yarışmaya katılma fikri burada aklına geldi. Düşündüğü gibi yaptı ve Akademi Türkiye şarkı yarışmasına katıldı. Bu kadar başarı yakalayıp sevileceğini kendisi de bilemezdi ama, bu yarışma onun miladı olmuştu.

2004 yılının temmuzunda Barış, yüksek bir başarı gösterip Akademi Türkiye’de 1. oldu. Barış’ın hep İstanbul’da yaşama hayali vardı ve bunu yapmak için en doğru zamanda İstanbul’a gelip orada yaşamaya başladı. Müzik çalışmalarına burada devam etti, yurdun neredeyse her yanında 100’den fazla konser verdi.

İlk Albümü Olan Islak Islak'ı Piyasaya Sürdü

ıslak ıslak albümü

Seyhan Müzik’le anlaştı ve 2005 yılının ocak ayında, prodüktörlüğünü Serdar Öztop’un yaptığı ilk albümü olan, meşhur “Islak Islak” albümünü piyasaya sürdü. Albüm içinden “Islak Islak, Kimdir O ve Amasra” adlı parçalarına klip çekti ve bu klipler müzik kanallarında yayındandı. İlk albümüyle büyük bir başarıya imza atan Barış, böylece müzik hayatında güzel bir çıkış yakalamış oldu.

17 Ağustos 2006’da da yine Seyhan Müzik imzalı “Düşmeden Bulutlarda Koşmak Gerek” albümünü piyasaya sürdü. İlk klibini de “Vurdum En Dibe Kadar” adlı şarkısına çekti.

Barış, kısa hayatında yalnızca müzisyen kişiliğiyle değil, aynı zamanda oyuncu kişiliğiyle de adından söz ettirdi. “Yalancı Yarim” adlı dizide “Tarık” rolünü canlandırmıştı.

En İyi Rock Sanatçısı Ödüllerine Layık Görüldü

kral tv müzik ödülleri

2007 yılında, Kral TV Video Müzik Ödülleri’nden yılın En İyi Rock Sanatçısı Ödülü’nü aldı. Ayrıca USDER tarafından sosyal dayanışmaya verilen öneme göre, Yılın En İyi Rock Sanatçısı Ödülü’nü; FUTURE dergisi tarafından, Yılın En Sevilen Rock Sanatçısı Ödülü’nü ve Cem Karaca Özel Ödülü’nü aldı.

... ve Bir Trafik Kazasında Hayatını Kaybetti

barış akarsu hayatını kaybetti

Hayat bu ya, Bodrum’da kötü bir trafik kazası geçirdi ve 6 gün komada kaldı. Bu uzun bekleyişin ardından Barış hayata daha fazla tutunamadı ve o güzel gülüşlü çocuk, 4 Temmuz 2007’de hayatını kaybetti. Genç yaşta hayatını kaybeden Barış, Amasra'da toprağa verildi.

Hala vefatına inanmak istemeyen ve bunu hazmetmek istemeyen binlerce hayranı var… Kısa da olsa başarılarla ve hayata gülmeyi bilerek geçirdiği bir hayatı oldu.


Mekanın cennet olsun Barış…

Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!