Avustralya'nın Tek Etçil Yabanisi: Dingo

Hayvanlar aleminin birçok üyesi vardır ve bu alem ile bu alemin üyeleri keşfedilmeyi bekler. Biz de Bilim Ayısı'nın bugünkü yazısında sizlere Avustralya'daki tek etçil yabani hayvan türü olan dingoları inceleyeceğiz. Ne demiş atalarımız "Bin bilsen de bir Bilim Ayısı'na danış."...


Dingo nasıl bir hayvandır?


Avustralya'daki tek etçil yabani hayvan olan ve Avustralya dışında başka hiçbir yerde rastlayamayacağınız dingolar, birer yabani köpek türüdür. Eskiden Avustralya'da sadece keseli hayvanların bulunduğu düşünülürdü.

Büyük ihtimal bu düşünce, Avustralya'daki kanguru ve onun gibi keseli hayvan türü topluluklarının çok görülmesinden kaynaklanıyor olabilir. Dingoların nasıl ve ne zaman Avustralya'ya ulaştığı bilinmemekte.

Arkeologların yaptığı kazı çalışmaları sonucunda dingoların 40.000 yıl öncesinden bu yana Avustralya'da varlıklarını sürdürdükleri ortaya çıkmıştır. Dingolar iri bir köpek boyunda, pas kızılı veya açık kahverengi bir kürke, sık ve yumuşak tüylü, ayaklarının ve kuyruklarının ucu beyaz renk olan bir hayvan türüdür.

Genellikle, seyrek ağaçlı ormanlarda ve ovalarda  yaşamlarını sürdürürler. Tek başlarına ya da bazen sürü şeklinde ava çıkarlar. Menülerinde genellikle kanguru, koyun vb. küçük hayvanlar bulunur. Memeli bir hayvan türü olan dingolar, 4 yavrudan aşağı doğuruyorlarsa havlarlar.

Dişi dingolar, yer altındaki oyuklarda ya da ağaç kovuklarında doğum ve yavru bakımı yaparlar. 4-8 yavru doğuran dişi dingolar, havlamazlar, kesik kesik sesler çıkarıp acı bir şekilde ulurlar.

Dingo nasıl bir hayvandır?


        Özetlersek, dingolar Avustralya kıtasında yaşayan tek etçil yabani hayvandır. Açıkçası bu hayvanın fosillerine rastlanması sürpriz olmuştur. Yaklaşık 40.000 yıldır Avustralya'da yaşamaktadırlar. Nasıl ve ne zaman buraya geldikleri bilinmemektedir. Menülerinde genellikle koyun, kanguru vb. küçük hayvanlar bulunur.


KAYNAKÇA
Grolier International Americana Encyclopedia


Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!