Atatürk Hakkında Az Bilinenler!


            Türkiye'yi işgalden kurtarmış ve tüm dünya milletlerine Türklerin bağımsızlığına düşkün olduğunu göstermiş büyük lider: Mustafa Kemal Atatürk. Bugün sizlerle Ulu Lider'in hakkında birkaç bilgiyi derledik.


1- Atatürk'ün boyunun uzunluğu 1.74 m,  kilosu ise 75 kg civarındaydı.

2- Genellikle 42 numara giyerdi ve ayakkabıları siyah rugan tercih ederdi.

3- Kimlik numarası 10000000146'dır. Aslında bu ilk vatandaş olduğu için ilk sıradaki kimlik 
numarasıydı. Fakat sondaki "46" sistem tarafından otomatik konulmuştur.

4- En sevdiği yemek, etsiz kuru fasulye ve pilavdır. Kahve de gözde içecekleri arasındaydı. Günde 10-15 fincan Türk kahvesi içerdi.

5- Ulu Önder'in tüm gömlekleri beyazdı. Takım elbiselerinin modelini kendisi tasarlıyordu. Lacivert rengi hiç sevmezdi ve bu yüzden de gardolabında lacivert renk bulunmuyordu.


Atatürk takım elbisesi ile


6- Atatürk'ün "Foks" adında bir köpeği vardı. Bu köpeği Yalova Kaplıcaları'na gittiği gün, seyyar bir fotoğrafçıdan 50 liraya satın almıştır. Foks öldükten sonra doldurulup mumyalanmış. Foks'un doldurulmuş ölüsü halen de "Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi"nde sergileniyor.


Foks Atatürk'ün köpeği

7- Mustafa Kemal, spora çok düşkündü. Sık sık ata biner,yüzer ve bilardo oynardı.

8- Atatür'nü en sevdiği kitap, Reşat Nuri Güntekin'in yazdığı "Çalıkuşu" romanıydı. Bu kitabı hep yanında taşır ve zaman zaman rasgele bir sayfasını açıp okurdu.

9- Atamız 44 sayfa içeren bir geometri kitabı yazdı. Bugün kullandığımız üçgen, dörtgen, çap, artı, eksi, bölü, oran gibi Türkçe terimleri kendisi buldu.

10- Atatürk'ün "Geometri" kitabı dışında 13 kitabı daha vardı. Mustafa Kemal; Vatandaş İçin Medeni Bilgiler, Karlsbad Hatıraları, Bölüğün Muharebe Eğitimi gibi hem askeri hem toplumsal konularda kitapla yazdı.

11- Bir de Atatürk isminde çiçek var. Rivayete göre, Atamız çok seviyor diye bu ismi koymuşlar. Bir başka söylentiye göre Meksika kökenli çiçeği Türkiye'de yetiştiren bitkibilimciler çiçeğe "Atatürk" ismini verdiler.


Meksika kökenli Atatür çiçeği


12- Mustafa Kemal Atatürk, son söz olarak, doktoruna bakıp "Aleyküm selam" dedi. Ardından girdiği komada 30 saat kaldı. 10 Kasım gününde ise ne yazık ki hayata gözlerini yumdu.

13- Atatürk, şu ana kadar "başöğretmen" sıfatı alan ilk ve tek liderdir.

14- Atatürk, dünya milletleri çapında o kadar saygı görmüştür ki Norveç dilinde "Atatürk gibi olmak" dive bir deyim vardır.

15- Hatta Fidel Castro, ABD'nin bilgisi olmaması şartıyla "Atatürk'ün Büyük Nutuk kitabını" istemiştir.

16- Mustafa Kemal, üniversite yıllarında arkadaşlarıyla beraber "Minber" denilen bir gazete çıkarmıştır. 52 sayfa yayımlanan bu gazetede ilk defa sansür kelimesi kullanılmıştır.

17- Che Guevara, 1967'de yakalanıp öldürüldüğünde sırt çantasından; Atatürk'ün "Büyük Nutku" çıkmış.

18- Özenli bir şekilde Türkçe konuşurdu. Fakat bazı kelimeleri Rumeli şivesiyle telaffuz ederdi.

19- Yunan başkomutanı Trikopis, hiçbir zorlama olmadan her Cumhuriyet Bayramı'nda Atina'daki Türk büyükelçiliğine giderek, Atatürk'ün resminin önünden geçer ve saygı duruşunda bulunur.

20- 1976'da UNESCO, Atatürk ile ilgili bir metin yayınlamıştır.


Atatürk

KAYNAKÇAYorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!