Altıncı His Nedir?

  Altıncı hissin diğer adına önsezi deniyor. Altıncı hissin etkin olması gelecekte olacakları öğrenmek anlamına gelir. Her insanın ilgisini üzerine toplayan "Altıncı his" konusu hakkında film bile çekilmiş. Peki nedir bu Altıncı his? Günümüzde örnekleri var mıdır? İşte Bilim Ayısı'nın bugünkü yazısında "Altıncı his" ile karşınızdayız.


Altıncı His nedir?


Altıncı his bir nevi geleceği görme yetisidir. Hemen hemen her insanda altıncı his bulunur. 

Fakat bu insanlardaki Duyular Dışı Algılama düzeyine bağlı. 

Yapılan araştırmalarda günümüzde altıncı his kullanabilen insanlara rastlanılamadığı söyleniyor. 

Altıncı hisse sahip olduklarını iddia edenlerin genellikle yapılan bilimsel araştırmalarda yalan söyledikleri ortaya çıkıyor. 

Evet, genelde günümüzde olağanüstü güçlere sahip olduğunu iddia eden kişiler mistisizmden para kazanmaya çalışan insanlardır. 

Ama insanın altıncı hissi yani önsezisi vardır. Mesela, karanlık ve ıssız bir sokakta yürüdüğünüzü hayal edin. Bazen birinin sizi takip ettiğini bilebilirsiniz. 

Fakat ortam ıssız ve hiçbir şey duyup görmüyorsunuz. İşte bunun açıklamasını tam olarak bilim yapar. Bu bilimsel olayın adına da Duyu Dışı Algı deniyor. 

Çoğu bilim insanı bunun gerçek olmadığını iddia etse de gerçekten güvenilir çalışmalar sonucunda böyle bir şeyin olabileceği sonucuna ulaşılmıştır.

Bu konuyla ilgili bilim insanlarının çalışmaları devam ediyor. Zaten yapılan araştırmalara baktığınızda bunun bilimsel bir kökeni olduğunu görebilirsiniz.


Altıncı hissi geliştirebilir miyiz?


Issız bir sokakta yürürken arkamızdan birinin bizi takip ettiğini bilmemiz ve bazen saate bakmadan saati tam olarak  bilmemiz tamamen bilimsel bir şekilde açıklanabilir. 

Mesela, bizi takip eden insanın ayağından çıkan ufak ufak titreşimler bizim beynimiz tarafından algılanmaz fakat bilinçaltımız tarafından algılanabilir. 

Buna bilim dünyasında duyusal sızıntı adı verilmekte. Bu sızıntı duyular beynimizde işlenir ve korku hissini tetiklemiş olur.

Saat konusuna gelirsek, insan bedenin görüş alanı içerisindeki nesnelere bilinçli bir şekilde odaklanmış olmasak da o nesneyle ilgili bilgileri ve verileri beynimiz kendi kendine değerlendirebilir. 

Dolayısıyla, beynimiz saati okumuş olur. 

Biz de beynimizin okuduğu saati, bizim tahmin ettiğimiz saat sanırız. Sonrasında ise saate baktığımızda saati tam olarak bildiğimizi görürüz.

Bu tarz olayların hepsi, altıncı his gibi hislerin bilimsel açıklamasıdır. 

Günümüzde hâlâ bu araştırmalar hız kazanmış bir şekilde devam etmekte ve böyle devam edilirse altıncı his gibi konularda şu an elde edilen bilgiden çok daha fazlasının elde edileceği rahatlıkla söylenebilir.
KAYNAKÇA
·        http://skepdic.com/esp.html

           
 
                       

                

Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!