10 Adımda Hızlı Okuma!

Hepimiz hızlı okumak isteriz ve hızlı okuyanlara imrenerek bakarız. Bu geliştirilenbilen bir yetenektir. İşte biz de hızlı okuma yeteneğine sahip olmak için uygulayabileceğiniz tekniklere bakalım.


1- Aranılan Bilgiyi Bulma Tekniği

anahtar kelimeler


Öncelikle hızlı bir şekilde göz gezdirin.Okuduğunuz metinde özellikle kendinize anahtar kelime olarak seçtiğiniz sözcüklere odaklanın. Böylece aranılan bilgiye hızlıca ulaşabileceksiniz.

2- Görsel Algılama Kapasitesini Yükseltin

Kelimeler yazarak (2 harfli, 3 harfli, 4 harfli ... 7 harfli...) o kelimeleri daha hızlı tanımaya çalışın. Böylece her uzunluktaki kelimeye alışacaksınız ve okurken akıcı bir şekilde okumanıza devam edeceksiniz.

3- Kelime Hazinenizi Geliştirin

Kelime hazinesi nasıl geliştirilir


Ne kadar çok kelime öğrenirseniz  tanımakta da o kadar zorluk çekmezsiniz. Çünkü bilmediğiniz kelimeler size çok fazla zaman harcatacak. Bu yüzden elinizden geldiği kadar kelime öğrenin.

4- Gözünüz Hep İleride Olsun

Başa alma, dışından okuma gibi alışkanlıklardan uzaklaşın. Gözünüzü hep ileriyi okumaya zorlayın. Böylece ileriyi okumaya zorladıkça gözünüz satırlar arasında daha hızlı kayacak.

5- Konsantrasyonunuzu Okuduğunuz Şeye Yoğunlaştırın

Okumaya odaklanma


Okuduğunuz şeye konsantre olun. Böylece daha sağlıklı bir okuma yaparsınız. Eğer başka bir şey düşünürseniz odaklanamazsınız ve böylece okuduğunuzdan bir şey anlamaz ve hızlı okuyamazsınız.

6- Parçayı Değil Bütünü Görün

Mesela "Bu yzamızda btüüünnn praçaadn ömneli odğulnu gösreteğicez!" yazısında bütünü görürseniz harflerin yerinin hiçbir önemi olmaz. Çünkü bu yazıda ne demek istediğimizi net bir şekilde anlıyorsunuz. Bu teknikle devam ederek harfleri değil kelimeleri, kelimeleri değil cğmleleri ve en sonunda da paragrafları görmeye başlayacaksınız. Böylece hızlı okuma alışkanlığı kazanabilirsiniz.

7- Kendi Kendinize 5N 1K Yapın

Kendinize bir metin seçin ve onu okuyun ve metinle ilgili sorular belirleyin. Okuduktan sonra da "5N 1K" tekniğini kullanarak bu soruların cevaplarını metinde hızlı bir şekilde bulmaya çalışın. Hızlıca bulmanız sizin okuma hızınıza olumlu bir  şekilde etki edecektir.

8- Kitapsız Kalmayın

Bol bol kitap okuyarak, farklı uzunluklardaki kelimeleri göreceksiniz. Görsel algılama yeteneğiniz de artacak. Çok okumak da sizi okumaya alıştıracağından hızlı okuyacaksınız.

9- Göz Atma Tekniği

Hızlı okuma teknikleri


Metine başlamadan önce tüm sayfalar göz ucuyla hızlı bir şekilde incelenir. Başlıklar ve paragraflar gözden geçirilir. Böylece kelimelere alışılır ve gözlerimiz kelimeleri daha rahat seçer.

10- Kendinize Güvenin 

Eğer hızlı okumak  istiyorsanız  her şeyden önce kendinize güvenmeniz lazım. Kendinize her gün bir hedef belirleyip o doğrultuda ilerleyin.


KAYNAKÇA
http://limithizliokuma.com/hizli-okuma-teknikleri#tamam
http://limithizliokuma.com/anlayarak-hizli-okuma-teknikleri#tamam
http://www.hizligo.com/Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!