Yeni Keşfedilen Dev Elmas Gezegen!

İnsanoğlu, Dünya'da var olduğundan beri merak etmiştir. Medeniyet tarihinde özellikle gökyüzünün, yıldızlar ve gezegenler insanların yeni tutkusu konumuna gelmiştir. Gözlemler o dönemden beri sağlam bir şekilde devam etmiştir ve bilim daha da genişlemiştir. Ve gerçekten de son keşfedilen gezegenlerden olan Dev Elmas Gezegen (55 Cancri e), insanları daha da meraklı hale getirmiştir. Ve gerçekten büyük sarsıntılar yaratmıştır bilim dünyasında. Şimdi, Elmas Gezegen'in sırlarını merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. İşte aradıklarınızın çoğu bu yazıda mevcut:

süper dünya, elmas gezegen, puslar
Dev Elmas Gezegen (55 Cancri e) (Temsili)

Dev Elmas Gezegen (55 Cancri e) 30 Ağustos 2004 tarihinde keşfedilmiştir.

Bu gezegen "Süper Dünya" adıyla da bilim dünyasında yerini almıştır. Çünkü bu gezegen Dünya'nın büyüklüğünün  2 katı büyüklüğe sahiptir.

Bildiğimiz üzere bilim insanları her geçen gün yeni gezegenler keşfediyorlar.Bu Dev Elmas Gezegen Avustralya'nın Melbourne şehrinde keşfedilmiştir ve işin ilginç yanı ise bu gezegen tamamen elmastan oluşmaktadır.

Fakat bu gezegenin Dünya'ya olan uzaklığı yaklaşık olarak 40 ışık yılıdır.

Dünya'ya olan uzaklığı muazzam derecede fazladır. Keşfedilen çoğu gezegende en çok rastlanılan gazlardan olan Hidrojen ve Helyum gazı bu Dev Elmas Gezegen'de hiç bulunmamaktadır.

Bu kadar farklı bir gezegenle karşılaştığı için sarsılan bilim dünyası, bu gezegenin neyin etrafında döndüğünü merak etmişlerdir.

Araştırmalar sonucunda bu gezegen, Puslar adlı bir nötron yıldızının (ölmüş yıldız) etrafında dönmektedir.

süper dünya, elmas gezegen, puslar
Elmas Gezegen ve Uydusu "Puslar" (Temsili)

Ve bu ölmüş yıldız yaklaşık 20 kilometre  uzunluğunda bir çapa sahiptir.

Ve Dev Elmas Gezegen'in Puslar etrafında dönüşünü tamamlaması yaklaşık iki saat 10 dakika sürmektedir.

Ve Dev Elmas Gezegen, yıldızı etrafında çok hızlı hareket ettiği için bu gezegende 1 yıl sadece 18 saat sürüyor.

Puslar'da kendi etrafında dönmektedir ve dönüş esnasında çevreye radyasyon salınımı yapar.

Dev Elmas Gezegen'in merkezine doğru artan karbon elementine bol miktarda sahip olduğu belirlenmiştir ve  ayrıca gezegenin üst katmanlarında az miktarda da oksijen olduğu bilinmektedir.

astronom, bilim insanı, uzaybilimciBu gezegen üzerine daha da çalışan araştırmacılar, bu gezegenin yüzey sıcaklığının 1600 dereceye ulaştığını kaydediyor ve gezegenin tamamen bir karbon gezegen olabileceğini söylüyorlar.

Aslında bu yorum mantıklı olabilir çünkü elmasın yapısında da karbon bulunmaktadır.

Özetlersek: 

Dev Elmas Gezegen (55 Cancri e) başka bir adıyla da Süper Dünya, tamamen elmasla kaplı bir gezegendir. Ve yapısında helyum ve hidrojen hiç bulunmamaktadır ama karbon elementi bolca bulunmaktadır. Gezegenin üst tabakalarında az da olsa oksijen mevcuttur. Dünya'ya hayli uzak olan bu gezegene ulaşmak şu an için biraz zor görünüyor. Çünkü yaklaşık uzaklık 40 ışık yılıdır. Bu gezegen de her gezegen gibi bir yıldıza sahiptir. Bu yıldızın ismi "Puslar" dır. Bu yıldız şu an ölmüş bir  yıldızdır. Ama hala kendi ekseninde dönmektedir ve dönüşünde etrafa radyasyon yayar. 20 km bir çapa sahip olan bu yıldızın etrafında dönen Dev Elmas Gezegen bir turu 2 saat 10 dakikada bitirir ve orada 1 yıl sadece 18 saattir. Ayrıca bu gezegenin yüzey sıcaklığı 1600 derecedir. Fakat günümüz şartlarında insanımız bu muhteşem gezegene gidebilecek imkana sahip değil.KAYNAKÇA
http://www.bilgiustam.com/elmas-gezegen-ve-ozellikleri/
https://us9.proxysite.com/process.php?d=x5B99FqKUE9bjMLPUFPaj4pJJXxPnWJ5p4rilRWovfylBWyfbQ%3D%3D&b=1&f=norefer
http://www.trthaber.com/haber/bilim-teknik/elmas-gezegen-bulundu-59286.html
http://www.ntv.com.tr/turkiye/dev-elmas-gezegenler-bulundu,1PIBSyihYUOcn7m9fEDziQYorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!