Yatak Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Sağlıklı bir yaşam için uyku çok önemlidir. İyi bir uyku için de kişinin uygun yatak seçmiş olması gerekmektedir. Yataklar, genellikle süngerimsi malzemelerden üretilmektedir. Yatak boyutları çok küçük olmamalıdır. Küçük yataklar uyku kalitesini düşürmektedir. Bu sebeple alacağınız yatak mümkün olduğunca büyük olsun. Odanıza uygun şekilde yerleştirdiğiniz büyük yatağın size zararı olmayacaktır.


Yatağımın Boyutları Ne Kadar Olmalıdır?
Alacağınız yatağın sizin boyunuzdan birkaç cm daha büyük olmasına özen gösterin. Örneğin boyunuz 180 cm ise yatağınızın uzunluğu en az 200 cm ve genişliği de çift kişilik yataklar için minimum 130 cm, tek kişilik yataklar için 110 cm olsun. Bu noktada odanızın boyutu da önemli tabii, son söz sizin.

Alacağınız yatak ne kadar kaliteli ve konforlu olursa olsun yaklaşık 10 sene sonra değiştirmeniz gerekecektir. Omurga sağlığınız açısından yeni aldığınız bir yatağı 10 seneden fazla süre kullanmamaya dikkat edin.

Yatak Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler
Alacağınız yatak geniş, gözenekli ve sıkı dokunmuş olmalıdır
Yatak ne çok sert ne de çok yumuşak olmalıdır
Yatağınız ne kadar rahat olursa olsun buna uygun baza seçimini de yapmanız gerekmektedir. Mesela  sert yatak kullanıyorsanız yaylı baza tercih edin.
Üzerinde denemeden mümkünse almayın, sonuçta yıllarca kullanacaksınız, rahat olması önemli

Yatağa uzanın ve elinizi bel boşluğuna koyun. Bunu kolayca yapamıyorsanız yatak gerektiğinden fazla yumuşak olabilir. Görünür bir boşluk oluyorsa da şilte gerektiğinden sert demektir.  Ayrıca yatakta rahatça dönebiliyor olmanıza dikkat edin.
Yatağınızın estetik kısmı konusunda çok fazla titiz davranmayın. Yatağın sağlamlığı ve rahatlığı çok daha önemli. Unutmayın önce sağlık J

Nelere Dikkat Etmeli?
Uyurken, omurga "S" şeklini korumaktadır. Alacağınız yatak bu anlamda omurganıza zarar vermeyecek sertlikte olmalıdır.
Uyurken vücut ısınız önemli. Bu sebeple kullanacağınız yatağın yazlık-kışlık şekilde kullanılabiliyor olmasına dikkat edin
Çökmüş yatakları kullanmayın, bozuk yataklar bel ve sırt ağrılarına neden olur. İlerleyen yıllarda ise bunun sıkıntısını yaşayabilirsiniz. Bu nedenle bozulan, içeriye doğru çökmüş yatakları bir an önce değiştirin. Genellikle ortopedik yatak kullanın.

Kaynakça
https://evhayat.com/dogru-yatak-secimi-nasil-yapilmalidir/
http://www.evdose.com/tur/mobilya/yatak/mobyat0258.html

Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!