Tac Mahal'i Kim İnşa Etti?

Görünüşü bakımından büyüleyici olan ve çoğu gezginin gözdesi olan muhteşem yapı Tac Mahal, Dünya'nın 7 harikasından biridir. Büyük bir geçmişe ve etkileyici bir hikayeye sahip olup  böyle mükemmel bir görünüşe sahip olan Tac Mahal nasıl oluyor da günümüze kadar gelebiliyor? Bu yapının tarihçesi nedir? Neden bu kadar değerli kılınıyor? İşte Tac Mahal hakkında tüm aradıklarınız bu yazıda sizi bekliyor:

Tac Mahal'i Kim İnşa Etti?, Tac Mahal Özellikleri, Tac Mahal Ne Kadar Sürede İnşa Edildi?, Şah Cihan ve Mümtaz Mahal
Tac Mahal
Tac Mahal, Babür İmparatorluğu'nun 6. hükümdarı Şah Cihan (1539-1666) tarafından, 14. çocuğunu doğururken  ölen karısı Mümtaz Mahal (Ercüment Banu Begüm asıl ismidir bu Mümtaz Mahal ona sonradan verilmiştir) için yapılan, o zamanlarda Babür İmparatorluğu'nun başkenti olan ve şu an Hindistan'da bulunan  Agra şehrinde ve Yamuna (Jumna) nehrinin kıyısında bulunmaktadır.

Bu yapı İstanbul'dan getirilen mimar Mehmet İsa Efendi tarafından yapılmıştır.

Tac Mahal'ı değerli kılan asıl şey, çok özel mermerlerden yapılmış, içerisine sedef, firuze ve akik (değerli taşlar) gömülü duvarlarında çok sayıda zümrüt, yakut ve inci gibi değerli taşlar bulunmasıdır.

Böylece yapı mükemmele yakın görünüyor.

Bu yapıyı yapmak tabiki de çok kolay olmadı. Kusursuza yaklaşmak için 2.000  farklı modeli tasarlandı.

Gerçekten de hedefini yakalamıştır Şah Cihan. Tac Mahal, kubbesi dört köşesindeki minareleriyle hangi yönden bakarsanız bakın simetriktir.

Tac Mahal'i Kim İnşa Etti?, Tac Mahal Özellikleri, Tac Mahal Ne Kadar Sürede İnşa Edildi?, Şah Cihan ve Mümtaz Mahal
Şah Cihan ve Mümtaz Mahal
Ayrıca yapının içinde ve dışında Kur'an'dan ayetler bulunur. İşin bir ilginç tarafı daha da bu mükemmel yapının bitiş (1652) süresi sadece 20 yıldır.

Bu binanın yapımında 20.000 işçi çalışmıştır.

Ayrıca bu yapı İran - Türk mimarı tarzında yapılan en ünlü yapılardandır. Ve Tac Mahal'in bulunduğu bahçe birçok türbe, fıskiye, su yolları, ağaçlar ile kaplıdır.

Bu etkileyici hikayenin sonu kötü bitmiştir. Karısı ölen Şah Cihan yönetimden elini ayağını çekmiş kendini sanat ve mimariye itmiştir. Oğlu tarafından devrilip  penceresi Tac Mahal'a bakan bir odada hapis hayatı yaşamıştır. Bu dev bina kendisi gibi dev bir geçmişe de sahip. Tamamen bir harika olmayı hak ediyor.

Özetlersek: 

Babür İmparatoru Şah Cihan, ölen karısı için bir  türbe yaptırmak istemiştir. Bu türbe çok ender ve değerli taşlardan yapılmıştır. Türk - İran mimari stilinde yapılmıştır. Her yönden simetrik görünür ve 20.000 işçi ile yaklaşık 20 yılda yapılmıştır. Tac Mahal'ın yapılmadan önce 2000 tasarım planı yapılmıştır.KAYNAKÇA
https://www.birhayalinpesinde.com/tac-mahal-agra-hindistan
https://yoldaolmak.com/tac-mahal-agra-hindistan.html
http://www.ozelliklerinedir.com/tac-mahal-ozellikleri-nedir/
http://seyahat.mynet.com/tac-mahalin-hikayesi-1186586  

    

Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!