Slime Nasıl Yapılır?

     Yediden yetmişe herkesin bildiği Youtube, Facebook gibi sosyal paylaşım alanlarında videoları milyonlarca hatta milyarlarca tıklanan slime videoları şu an da trend olmuş durumdadır. Gerçekten de insanı rahatlatan ve stresini atan bu madde aslında Amerikalı bir oyuncak şirketi tarafından üretilen bir oyun hamurudur. Günümüzde, bu oyun hamurunu herkesin elinde görebilirsiniz. Çoğu kişi bunu dışarıdan satın alır, ama aslında evde de pratik bir şekilde yapılabilir. İşte bu sefer de bu yapışkan ve sümük gibi bir yapısı olan oyun hamurunun yapılışı hakkında merak ettikleriniz hakkında yazdık. Hadi Başlayalım!

slime nasıl yapılır, slime tarifi, slime hazırlanışı, borakslı slime
Malzemeler
Bir bardak sıcak su
Oda sıcaklığında bir bardak su
Çay kaşığının ucu ile jellendirici boraks ( "borax"ı eczanelerden ve organik pazarlardan bulabilirsiniz )
Çay kaşığı ucu ile gıda boyası
Su bazlı Polimer K-10 tutkal
Sim

     Bu malzemelerin miktarını yapmak istediğiniz slime'ın büyüklüğüne göre doğru orantılı bir biçimde artırabilirsiniz.


Hazırlanışı:

slime nasıl yapılır, slime tarifi, slime hazırlanışı, borakslı borakssız slime1. Öncelikle bir su bardağı sıcak suya çay kaşığı ucu ile boraks ve yine bir çay kaşığı ucu ile gıda boyasını ekliyoruz.

2. Kıvamını alana kadar karıştırıyoruz ve dinlenmesi için kenara alıyoruz.

3. Diğer yandan bir kaba ya da kaseye hazır olan bir bardak su bazlı tutkalı döküyoruz, bunun üzerine ise bir bardak oda sıcaklığındaki suyu döküyoruz.

4. Karıştırmaya devam ediyoruz. İlk önce hazırladığımız ılık su ve gıda boyasıyla hazırladığı borakslı suyu yavaş yavaş karıştırarak döküyoruz.

5. Kıvam alıncaya kadar karıştırmaya devam ediyoruz. Sim de ekleyebilirsiniz. Eğer ben katı seviyorum derseniz, biraz daha borax katabilirsiniz.

6. Hazırladığınız slime kaba yapışmaz  hale geldiğinde kıvamı tutmuş (olmuş) demektir. Eğer koyu olursa ılık su ekleyebilirsiniz.

NOT: Slime ile oynadıktan sonra havasız kapalı bir kapta saklarsanız bir ay kadar kullanabilirsiniz.

Peki boraksı bulamadığınızda nasıl borakssız slime yapabilirsiniz?

Boraks, yapacağınız slimeda yoksa onun yerine şampuan ve deterjan ekleyebilirsiniz. Fakat deterjanların kıvamı markadan markaya  değişebilir. Şampuanınız da standart olsun. İşte borakssız slime tarifi:


slime nasıl yapılır, slime tarifi, slime hazırlanışı, borakslı borakssız slime1- Yapıştırıcı karışımınıza şampuanı eklemeniz gerekmektedir. (şampuan standart olsun)

2- Yapıştırıcı ile hazırladığınız karışıma yapıştırıcı kadar su eklemeniz gerekiyor.

4- Deterjan ile hazırladığınız karışım ile yapıştırıcılı karışımı birbirine bir anda karıştırmayın. Kıvamı görmek için kaşık ile yavaş yavaş  ekleyin ve istediğiniz kıvamdan sonra eklemeyi bırakın.

5- İlk başlarda biraz cıvık ve köpüklü olan karışımı yarım saat kadar bekletip dinlerdiğinizde kıvama gelecektir.


Umarız faydalı olmuştur, iyi slime'lar! :)


KAYNAKÇA
http://www.star.com.tr/yasam/turkiyenin-yeni-eglencesi-slime-nedir-slime-nasil-yapilir-malzemeleri-neler-haber-1127644/
http://www.kizlarsoruyor.com/diger/a73223-evde-slime-nasil-yapilir
https://www.wikinasil.net/slime-nasil-yapilir/Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!