Şizofreni Nedir?

Düşünün. 
Hayatınızın her anında küçük bir kız çocuğu var. Bu kız çocuğu sizin en yakın arkadaşınızın kızı. Ve sürekli sizi ziyarete geliyor. Her ziyarete gelişinde size sarılıyor, gülüşü
yor eğleniyor ve birlikte oyunlar oynuyorsunuz. Ayrılık vakti geldiğinde ise ikinizin de içini bir üzüntü kaplıyor, belki de ağlıyorsunuz. O kadar sık görüşüyorsunuz ki bazen bu görüşme saatleri gecenin bir yarısı bile olabiliyor. Bir sıkıntınız olduğunda sizi dinliyor. Küçük bir arkadaştan öte sizin için. Arkadaşınız şehirden ayrılıyor ve doğal olarak siz de bu küçük arkadaşınızdan ayrılıyorsunuz. Aradan yıllar geçiyor ve tekrar buluşma fırsatı elde ediyorsunuz. Ama bu küçük arkadaşınız yıllar geçtikten sonra bile aynı yaşta, aynı kiloda ve aynı boyda.. Bu kız hiç mi hiç büyümemiş. Neden mi? Çünkü, aslında bu kız hiç var olmadı. Sizin bu gördüğünüz küçük kız bir halüsinasyondan ibaret. İşte Şizofreni hastalarının yaşadığı şey bundan ibaret. Olmayan kimseleri var olarak görmesi, onlarla konuşması, onlara kızması ve sürekli onların sesini duyması. İşte bu yazımızda Şizofreni hakkında bazı bilgiler vereceğim sizlere.


neden şizofren olunur


  • Şizofreniyi kısaca beyin hastalığı olarak adlandırabiliriz.
  • Herkesin başına gelebilmekle beraber sebepleri arasında genetik, çevre, duygusal değişimler karşımıza çıkabilmektedir.
  • Şizofreni hastalığıyla ilgili bilinen en ilginç şey ise şizofreni hastalarının kendi kendilerini gıdıklayabiliyor olmalarıdır.
şizofreni hastaları kendilerini gıdıklayabilir
  • Bunun sebebi ise, hasta olmayan insanlar kendilerini gıdıklayacakları sırada bundan haberdar oldukları için hiçbir tepki vermezlerken, şizofreni hastalarında gıdıklayacakları sırada beyinlerinde oluşan zamanlama probleminden dolayı kendilerini gıdıklayabilirler.
  • Çoğu insanın bildiğinin aksine şizofreni hastalarının hepsi saldırgan değildir. Kimileri içine kapanık davranış sergileyebilirler. 
  • Peki bu hastalığın bir tedavisi var mı? Elbette ki var. Şizofreni için genellikle ilaç tedavisi kullanılıyor. Bazıları ise uyuşturulduğunda uyuyup rahatladıklarını söylüyorlar.
  • Bu hastalıkla ilgili bazı film önerilerim var sizlere: Akıl Oyunları, Zindan Adası, Siyah Kuğu, Neredesin Firuze, Frankie and Alice gibi filmler Şizofreniyi konu almış olan filmlerdir.

BONUS: İÇERDE DİZİSİ FİNAL BÖLÜMÜNDE KEBAPÇI CELAL ŞİZOFRENİ HASTASI OLMUŞTUR. 


Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!