Patates Kızartması Kansere Yol Açar Mı?

Kuşkusuz günlük hayatta vazgeçilmezlerimiz arasında patates kızartması başta geliyor. Özellikle çocukların sevdiği patates kızartmasını evde yemesek bile birçok fast food zincirinde ister istemez yiyoruz. Doktorlar ise patates kızartmasının başta Alzheimer olmak üzere birçok hastalığın tetikçisi olduğunu söylüyor. Peki patates kızartmasını ne sıklıkta tüketmeliyiz, patates kızartırken nelere dikkat etmeliyiz?


Patates kızartması zararları
Patates kızdırılmış yağda 120 dereceden yüksek bir sıcaklığa maruz kaldığından içerisinde akrilamid denilen zararlı bir madde oluşuyor. Bizi birçok hastalıkla baş başa bırakan akrilamid maddesi nişastalı gıda ürünlerinde kızartma, fırınlama ve kavurma gibi yüksek sıcaklıkta pişirme sırasında oluşan kimyasal bir bileşiktir. Gıdalarda doğal olarak bulunan şeker ve bir aminoasitten oluşuyor. Patates cipsi, patates kızartması, ekmek, bisküvi, ve kahve gibi ürünlerde bulunuyor.

Akrilamid maddesi


Bu noktada tüketicilere birkaç alternatif düşmektedir. Evde bu tür akrilamid oluşumuna maruz kalan ürünler pişirilirken kararma olmayacak şekilde pişirilmelidir. Diğer bir alternatif ise dışardan aldığınız ürünlerin çok kararmamış olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca uzmanlar patatesin haşlandıktan sonra kısa bir süre kızartılarak bu riskin azaltılabileceğini söylemektedirler. Yani çok fazla ısıl işleme tabi tutulmaması gerekmektedir. Bu şekilde bu tür gıdalardan kanser oluşumunu önemli ölçüde engelleyebilirsiniz.


Patates kızartmasının başka ne gibi zararları vardır?

İçerisinde nişasta olduğundan yüksek kaloriye sahiptir ve obeziteye neden olabilmektedir.

Damar sertliği ve tıkanıklığına neden olmaktadır.

Kan şekerini çabucak yükseltir.

Başta mide olmak üzere birçok kanser hastalığını tetiklemektedir.

Hamile kadınların tüketmesi halinde doğacak çocukların obezite veya şeker hastası olma olasılığı yüksektir.

Patates nasıl kızartılmalıdır?

Ayrıca evde bulunan patatesler çimlenmeye başladığında tüketilmemelidir. Tüketilmesi halinde besin zehirlenmesi başta olmak üzere baş dönmesi, ishal, kusma gibi rahatsızlıklar yaşanabilmektedir. Bu nedenle patatesler tüketilmeden önce taze olmasına dikkat edilmelidir.
Kısaca patates tüketimi konusunda dikkatli olunmalıdır. Özellikle çocuklara çok fazla yedirilmemelidir. Kayankça:
http://www.sabah.com.tr/saglik/2016/05/16/patates-kizartmasinin-zararlari-nelerdir
http://gida.zararlari.com/patates-kizartmasinin-zararlari.html
https://www.medikalakademi.com.tr/gidalarda-akrilamid-maddesi-ve-kanser-iliskisi-uezerine-aciklama/

Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!