Parapsikoloji Nedir?

Medyumluk, hipnoz ve bunun gibi parapsikolojik yetenekler geçmişten günümüze hep insanoğlunun dikkatini çekmişti. Günümüzde insanlar bu bilim dalıyla pek ilgilenmiyorlar. Çoğu insan bu kavramı psikolojiyle bağdaştırır. Fakat bu yanlış bir bağdaştırmadır. Nedir bu parapsikoloji? İşte bilim ayısının bugünkü yazısında "Parapsikoloji"nin bilinmeyenlerini açıklıyoruz.


beyin gücü, cisimleri hareket ettirebilme, medyumluk


Parapsikoloji, insanoğlunun olağanüstü yeteneklerinin ve ruh gücünün araştırılıp incelendiği bilim dalıdır. İnsan odaklı olarak medyumluk, hipnoz, telepati gibi konular üzerinde yapılan inceleme ve araştırmaların tümü parapsikoloji olarak adlandırılıyor.

Eski uygarlıklarda bile parapsikolojik çalışmalar gözlemlenebilmektedir. Mesela Çin ve Hint uygarlıklarında telepati, telekinezi gibi çalışmalar yapılmıştı. Şimdi de parapsikolojik yeteneğe sahip insanlar az da olsa bulunabiliyor.

telekinezi, cisimleri hareket ettirebilme, medyumluk

Parapsikolojinin temelinde içsel (ruhsal) olan ve ancak duyularla sezilebilen mekanizmaların kullanılması yatmaktadır. Parapsikoloji alanında çalışmalar yapan medyumlar vb. kişiler insanoğlunun ruhunun sahip olduğu içsel (ruhsal) mekanizmayı keşfederek parapsikolojik özelliklere sahip olmaya çalışırlar.

İnsanoğlu kendisinin fark edemediği bir içsel mekanizmaya sahiptir ve bunları keşfederek gerçekten de parapsikolojik yeteneklere sahip olabilir. Örneğin; telepati ile bir insanın düşüncelerini okuyabilir, eliyle bir insanı iyileştirebilir veya telekinezi ile bir cismi uzaktan hareket ettirebilir ya da cismin biçimini değiştirebilir. Bazı kişiler de geleceğimiz hakkında bilgi vermektedir. Bu gibi yeteneğe sahip olan insanlar kendi içsel mekanizmalarını yani ruhi özelliklerini iyi bir şekilde kullanabiliyorlar.

telekinezi, cisimleri hareket ettirebilme, medyumluk


Telekinezinin bir cismin uzaktan hareket ettirilmesi ya da şekil verilmesi olduğunu daha önce söylemiştik. Bu olay, medyumun düşünce gücünün cisme etki etmesiyle oluşur. Halk içinde nazar olarak bildiğimiz olay da telekineziye örnek olarak gösterilebilir. Çünkü üzerine bakışlar yöneltilen kişi, hayvan ya da eşya bundan etkilenebilmektedir.

Günümüze yakın veya bir asır kadar eski tarihlerde, istihbarat örgütleri ve polisler parapsikolojik yeteneklerden yararlanmışlardı. Mesela 1951'de Londra'da bir kilisede 50 kg ağırlığında çok değerli bir taş çalındı. Polis, tüm çabalarına rağmen hırsızı yakalayamadı. Sonra Belçikalı bir medyumdan yardım istediler ve medyum kiliseye gidip orada konsantre olduktan sonra hırsızların yerini söyledi. Gerçekten de polis medyumun verdiği adrese baskın yaptığında suçlular orada bulunup yakalanmışlardı.
            
beyin gücü, cisimleri hareket ettirebilme, medyumluk
Parapsikoloji, canlılar ve çevresi arasında oluşan belirli etkilerin bilimsel bir şekilde incelenmesi olarak da tanımlanıyor. Parapsikoloji ile ilgili birçok kitap yazılıp birçok film çekilmiştir. Bunlardan bazılarını sizin için önerdik, siz de buradan ulaşabilirsiniz.

Kitaplar:

1- Parapsikoloji, İnsanlar ve Mucizeler - Werner Keller
2- Parapsikoloji, Hayaletler, Önseziler, Rüyalar, Akıl Dışı Olaylar - George Langelaan
3- Ruhların Yolculuğu - Dr. Michael Newton
4- Ruhu Eğitmek - Paramahansa Yogananda
5- Sessizliğin Sesi - H.P. Blavatsky

Filmler:

1- Atlayıcı (Jumper) - 2008 - IMDb: 6.0
2- Matrix - 1999 - IMDb: 8.7
3- Hayalet (The Ghost) - 2012 - IMDb: 4.1
4- Gecenin Nefesi – 2002 - IMDb: 7.7
5- Dehşet Sokağı – 2005 - IMDb: 3.5


"Damarlarınıza Girdiğinde Sizi Ölümsüz Yapabilecek Sıvı: Yapay Kan" konulu makalemize buradan ulaşabilirsiniz.

KAYNAKÇA

·         http://www.imdb.com/title/tt2175671/Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!