Neden Dil Öğreniriz?


Dünyada birçok insanın çeşitli dil öğrenme sebepleri vardır. Kimisi para kazanmak için dili bir araç olarak görür, kimisi izlediği filmlerin dinlediğini şarkıların dilini anlamak için öğrenmek ister, kimisi ise yeni yerler yeni kültürler keşfetmek amacıyla dil edinme ihtiyacı duyar. Gelin bakalım insanlar Neden dil öğrenmek ister?


  
yabancı dil neden öğrenilir?

DİL ÖĞRENMEK İÇİN 9 SEBEP


9. Etrafımızdaki İnsanları Etkilersiniz

Bir Fransız lokantasına girdiğinizi varsayalım. Boeuf Bourguignon isimli bir yemeği doğru telaffuz ederek sipariş vermek elbette ki size değişik bir hava katacaktır. Bu başkalarını size hayran bırakan dil yeteneğiniz sayesinde etrafınızdaki veya arkadaş ortamınızdaki birçok kişi üzerinde etki bırakabilirsiniz.

8. Özgüvenli Olursunuz


dil bilenlerin özgüveni


Yabancı bir dil bilmek, inanılmaz derecede bir özgüven yüklemesi demektir aslında. Bu yeni yabancı dil ile korkularınızdan ve şüphelerinizden kurtulabilir, yeni yerler, kültürler keşfedebilir ve diğer ülkelerdeki insanlarla rahatça kaynaşabilirsiniz. Ayrıca, anadilini konuştuğunuz insanlardan alacağınız övgüler sizin motivasyonunuzu daha da artıracaktır.

7. Karar Verme Yeteneğinizi Artırır

Chicago Üniversitesi'nde yapılan araştırmaya göre, insanlar kendi dillerinden çok yabancı bir dili konuştuğunda, bir konuya olan eğilimlerini daha kolay ayırt edebildikleri gözlemlenmiştir.

Bilingual olarak adlandırdığımız, yani iki tane anadile sahip olan insanlar (örneğin annesi Türk, babası İngiliz olan bir çocuğun hem Türkçe'yi hem de İngilizce'yi anadili gibi konuşabiliyor olması), bir şeyde karar kılma konusunda daha özgüvenli olabiliyorlar.

6. Beyin Gücünüzü Artırır


dil öğrenmek zekayı geliştirir


Eğer karar verme yeteneğini artırdığı konusu yeterli gelmediyse, Toronto'daki York Üniversitesi'ndeki Ellen Bialystok'un araştırmalarına göre, yabancı dil okuyan öğrenciler okumayan öğrencilere kıyasla matematik, okuduğunu anlama, dil bilgisi ve kelime konularında onlardan daha başarılı oldukları gözlenlenmiştir.

5. Bir İşe Alınma İhtimalinizi Artırır

Gittikçe küreselleşen bir dünyada yaşıyoruz ve şirketler yurtdışlarına açılıyor. Bu sebeple yabancı dil bilen insanlara duyulan ihtiyaç da artıyor. Eğer bir dil biliyorsanız, diğer işe başvuranve dil bilmeyen insanlardan daha albenili olacağınız için böylelikle de işe alınma ihtimalinizin daha fazla olacağı anlamına geliyor.

4. Yurtdışında Yaşamak veya Çalışmak

Eğer hayatınızda bir değişiklik yapmanız gerektiğini hissediyorsanız ve hayatınızda bir heyecan ya da macera arayışı içerisindeyseniz bu bildiğiniz dil aslında sizin için açılmayı bekleyen bir kapıdan farksız. Neden çıkıp Asya'da yaşamayı denemiyorsunuz? Veya, belki de hayalinizdeki işi Almanya'da bulmayacağınız için hiçbir sebep yok! Bir deneyin derim.

3. Daha Açık Görüşlü Olmak

Yeni bir dil öğrenmek, kendinizi yepyeni bir kültür ve dünya görüşünün içinde bulmak, açık görüşlü olmanın en önemli yolundan biridir. Ve inanın, insanları anlayabilmek tartışmasız pahabiçilemez bir şeydir. Öncelikle hepimizin birer kültürel varlıklar olduğumuzun farkına varıyoruz. Dünyayı farklı bir bakış açısından gözlemlemek ve her bir insanın nereden nasıl var olduğunu anlamak çok fantastik ve bakış açımızı farklılaştıracak olan deneyimlerdir.

2. Yeni Kültürler Keşfetmek

Müzik, yemek, film, edebiyat, şiir, güzel sanatlar ve tiyatro kültürlerin hayatımıza kazandırdığı bu harika liste sonsuzdur. Farklı kültürdeki bu güzellikleri tanımanın yolu dil öğrenmektir.

Elbette ki dil bilmeden de herhangi bir coğrafyanın belli bir kısmına gidebilirsiniz. Ama bu yaptığınız şey canlı yayın videosunu izlemekten farksız. Videoyu izliyorsunuz, genel itibariyle konuyu da anlıyorsunuz fakat o gerçek tiyatrodaki izleyici hissini yaşayamıyorsunuz. Kültürü genel itibariyle anlarsınız ancak kendinizi içinde bulmadan bu kültürü gerçekten hissedemezsiniz. Bu his ise dil öğrenmekle olur.

1. Yeni Arkadaşlar Edinmek ve Ömür Boyu Sürecek Bir Arkadaşlık Kurmak


dil bilmek insanı sosyalleştirir


Son olarak, belki de en önemlisi olan şey yeni arkadaşlıklar edinmek ve ömür boyu sürecek bir arkadaşlık (belki de hayatınızın aşkı) kurmak. Yeni bir dil öğrenmek eğlencelidir. Her insanın dil öğrenmek için belirli sebepleri vardır. Bu tabii ki kolay bir süreç değildir, zaman ve çaba gerektirir. Ancak yapacağınız bu bilgi yatırımına değecektir.

Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!