Kanlı Ay Aslında Nedir? Nasıl Oluşur?

Hepimizin bildiği gibi ay tutulduğu zaman kırmızı renge büründüğünde kanlı ay vakti gelmiş oluyor. Çoğu kişi bunu kötü ruhlarla bağdaştırmış, bazıları burçlar üzerinden yorum yapmış, bazıları da insanların üzerindeki etkilerinden bahsetmiştir. Günümüzde birçok şekilde yorumlanan bu tutulma Uzak Doğu geleneklerinde festivale dönüşmüştür. Hatta oyunlarda bile "Kanlı Ay Etkinlikleri" görebilirsiniz. Bu tutulmanın sebebi nedir? Kanlı ay tam olarak nedir? Bunun bilimsel bir açıklaması var mıdır? İşte aradığınız cevapların çoğu bu yazıda mevcut:

kanlı ay, ay tutulması, korkunç kehanetler


Kulağa biraz ürpertici gelse de "Kanlı Ay" aslında korkulacak bir olay değildir.

Bunun temel sebebi Güneş ışınlarının atmosferden geçerken dalga boylarına göre renk değiştirmesidir.

Bu tutulma astrologlara o sene boyunca meydana gelebilecek olaylar hakkında bilgi verebilir.

Tutulmalarda Güneş, Dünya ve Ay aynı hizada dururlar. Bu hizalanma aslında her ay meydana gelir.

ay tutulması, ay tutulması evreleri
Fakat Dünya ve Ay'ın yörüngeleri çakışmadığı için her ay tutulma meydana gelmez. Ama "Ay Düğümü" denen bir noktada Dünya ve Ay'ın yörüngeleri çakışırlar.

İşte bu çakışma ve hizalanmada, Güneş  ile Dünya'nın arasına Ay girerse Güneş Tutulması; Güneş ile Ay arasına Dünya girerse Ay Tutulması olışur.

Uzun dalga boyundaki kırmızı ışık atmosferde saçılmadan ilerler. Bu yüzden aslında gün içinde gökyüzünü mavi görürken gün doğarken ve batarken de kırmızı renkte görürüz.

Tutulma esnasında da Ay'ı bu kızıl dalga boyları aydınlattığından dolayı kızıla çalan bir renk görürüz ve bunu "Kanlı Ay" diye adlandırırız.

Bu adlandırma aslında dinsel kaynaklıdır. İncil'de bahsedilen bir kehanette "Tanrı'nın büyük korkunç gününün gelmesinden önce, Güneş kararacak ve Ay kanlanacak"  denmiştir. Bu da "Kanlı Ay" isminin ortaya çıkmasında etkili olmuştur.

incil ve kanlı ay
Özetlersek:

"Kanlı Ay" Dünya, Güneş ve Ay'ın aynı hizaya gelip Dünya ve Ay'ın yörüngelerinin çakıştığı zaman oluşur ve atmosferde en uzun dalga boylu olan kırmızı ışık saçılmadan atmosferde kaldığı için Ay'ın üzerine kırmızı renk düşer. Ve bu yüzden İncil kaynaklı olarak da bu olaya "Kanlı Ay" denir.


KAYNAKÇA
http://www.sozcu.com.tr/astroloji/astroloji-dersleri/kanli-ay-tutulmasi-nedir/
http://www.sezinaksoy.com/site/gunce_detay/23
http://earthsky.org/?s=blood+moon
https://gizliilimler.tr.gg/Kanl%26%23305%3B-Ay-Tutulmas%26%23305%3B.htm
http://www.mynet.com/haber/guncel/iste-kanli-ay-tutulmasi-hakkinda-merak-edilenler-2098029-1

Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!