Gündönümü Nedir?

Hepimiz, "en uzun gece" veya "en uzun gündüz" deyişlerini duymuşuzdur. Bu doğal olaya gündönümü deniliyor. Bu nedir? Bilimsel alanda anlamı nedir? Hadi gelin bunu bilim ayısına soralım.


en uzun gece, en uzun gündüz, kuzey ve güney yarımküre

Gündönümü yılda iki kez gerçekleşir. Biri 21 Haziran'da diğeri ise 21 Aralık'tadır. 21 Haziran'da en uzun gündüz, 21 Aralık'ta ise en uzun gece yaşanır.

en uzun gündüz, kuzey ve güney yarımküre, 21 haziran21 Haziran 
Güneş ışınlarının Kuzey Yarımküre'ye dik gelişien uzun gece, kuzey ve güney yarımküre, 21 aralık
21 Aralık 
Güneş ışınlarının Güney Yarımküre'ye dik gelişiYaz gündönümü (21 Haziran) Güneş ışınlarının Kuzey Yarımküre'de bulunan Yengeç Dönencesi'ne yılda bir kez dik geldiği, Güney Yarımküre'ye ise en eğik geldiği zamandır.

Yani Güney Yarımküre'de en uzun gecenin yaşandığı gün, Kuzey Yarımküre'de ise en uzun gündüz yaşanıyor ve en uzun gündüz (21 Haziran'da olan) yaşanırken kuzeye doğru gidildikçe gündüz süresi de artıyor.

Bu tarih, Kuzey Yarımküre'de yazın başlangıcı, Güney Yarımküre'de ise kışın başlangıcı olan tarihtir ve Kuzey Yarımküre'de gölgelerin en kısa olduğu gündür.

21 Haziran tarihinde Kuzey Yarımküre'de öğlen saat 12'de gölge boyu sıfırdır. Çünkü o zaman Güneş ışınları dünyaya tamamen dik bir şekilde gelir.

21 Haziran, Güney Yarımküre için ise gölge boyu en uzun olan gün olarak kabul edilir.KAYNAKÇAYorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!