Dünya'nın En Uzun 5 Gökdeleni!

Geçmişten günümüze insanoğlu Dünya'da birçok gelişim gösterdi. İlkel barınaklardan modern barınaklara geçiş yaptı. Bir çok şey inşaa edip yıktılar. Fakat zamanla inşaa etme işi bir tutkuya döndü.

İnsanlar artık uzunca binalar yapmak istiyor ve yapmaya devam ediyorlar. Biz de sizin için Dünya'nın en uzun 5 gökdelenini bir listede derledik. İşte Dünya'daki en uzun gökdelenleri merak ediyorsanız, şöyle buyurun.


1- Burj Dubai (Burj Khalifa)

burj dubai, burj khalifa, en uzun gökdelenBirleşik Arap Emirlikleri'ne bağlı Dubai Emirliği'nde bulunan Dünya'nın en uzun gökdeleni Burj Dubaidir. 160 katlı ve 828 metre yükseklikteki binamız, betonarme kütle üzerine çelik yapımla devam edilen ilk bina özelliğini taşıyor. 95 kilometre uzaklıktan bile, Burj Dubai'nin tepe noktası görülebiliyor.

2- Taipei 101 

taipei 101, en uzun gökdelenler
Tayvan'ın Taipei şehrinde bulunuyor. Antenli değerlerde Dünya'nın en yüksek ikinci, antensiz değerlerde ise birinci en uzun binasıdır. Bu binanın asıl adı Taipei Finans Merkezi'dir. 101 denilmesinin sebebi ise 101 kattan ibaret olmasıdır. Taipei 101, 579 metredir. Ve bu bina ayrıca Dünya'nın en hızlı asansörüne sahip. Asansör çıkaren 16.8 metre/saniye ve inerken 10 m/s yol alıyor.

3- Şangay Dünya Finans Merkezi - Jin Mao Kulesi

şangay dünya finans merkezi, jin mao kulesi, en uzun gökdelenler


Bu iki bina aslında yan yana iki farklı yapıdır. Şangay Finans Merkezi, 101 kata ve 492 metre yüksekliğe sahip. Jin Mao Kulesi ise 421 metre yüksekliğe sahiptir  ve 88 katlı binanın içerisinde 5 yıldızlı otel, süpermarket, iş yeri bulunmaktadır. Bu binalar listemizin 3. ve 4. sıralarında yer alıyor.

4- Uluslararası Ticaret Merkezi 

uluslararası ticaret merkezi, international commerce centre, en uzun gökdelenler


Hong Kong'da bulunan International Commerce Centre (ICC) yani Milletlerarası Ticaret Odası, 118 katlı ve 484 yüksekliğinde bulunuyor. Listemize 5. sıradan giriş yapmış bulunuyor.

5- The Petronas Towers

the petronas towers, en uzun gökdelenler
Ve son olarak, Malezya'nın petrol şirketi olan Petronas tarafından yaptırılan binalar (The Petronas Towers) listemizin son sırasında yer almakta. 32 bin pencerenin bulunduğu bu bina ülkenin simgesi haline gelmiştir. Cesar Pelli tarafından 1998 yılında hazırlanan kule 88 katlı ve 452 metre yüksekliğindedir. Kuleler arasındaki iletişimi sağlamak için 170. metrede, 41. ve 42. katlarda "Gökyüzü Köprüsü" denilen köprülerle binalar birbirlerine bağlanıyor. Bu köprüler de 58 metre uzunluğunda.KAYNAKÇA
https://onedio.com/haber/dunyanin-en-yuksek-gokdelenleri-101625
http://www.log.com.tr/1-km-yuksekligindeki-dunyanin-en-yuksek-gokdeleni/
https://onedio.com/haber/basinizi-dondurecek-olan-dunyanin-en-uzun-47-gokdeleni-289155
http://www.haberturk.com/ekonomi/emlak/haber/1457808-dunyanin-en-uzun-gokdeleni-olacak    
Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!