Dünya'daki En Esrarengiz 5 Uçak Kazası!

esrarengiz uçak kazaları, uçak kazası


İnsanoğlu sürekli gelişen bir varlık ve uçak, ulaşım için muazzam bir buluş. Ama bazen insanların dikkatsizliği yüzünden bu yol riskli oluyor ve istenmeyen kazalar meydana geliyor.


Bazı uçak kazalarının enkazları bulunamadı ve bazı kazaların nedeni de çok garip. Gelin beraber bilim ayısının sizler için hazırladığı en esrarengiz 5 uçak kazasına bakalım.


1- Flight 19 (Uçuş 19) Olayı

flight 19, uçuş 19, esrarengiz uçak kazası
     Bermuda Şeytan üçgeni efsanesi, 5 Aralık 1945'te “Flight 19” un Florida kıyılarında kaybolmasıyla doğdu. Fakat bu tek bir uçağın değil, Amerikan donanmasına ait 5 uçağın ardından onu kurtarmaya giden kurtarma ekibinin hikayesi. Uçağın başında uzman pilotlar vardı ve bu pilotlar aynı zamanda bir eğitim uçuşundaydı. 90 dakika sonra pilotların pusulası bozuldu ve yönlerini kaybettiler. O günden bu zamana kadar pilotlardan ve öğrencilerinden haber alınamadı.


2- Stendec / Stardust Olayı

stendec stardust olayı, esrarengiz uçak kazası

Bir gizemli kayıp olayı da 1947 yılında, Arjantin'in başkenti Buenos Aires şehrinden Santiago'ya giden uçağın And Dağları’nda kaybolması olarak medyaya yansıdı. Uçaktan geriye kalan tek şey inişten önce “mors mesajı” ile "STENDEC" iletisidir. Bu mesaj, olayı gizemli kıldı. 

Uçağın enkazına dair arama çalışmaları başlatılmış fakat hiçbir şey bulunamamıştı. Fakat 1998'de bir dağcı kafilesi uçağın motoruna ait parçaları bulmuş ve 2000'de enkazın tamamına ulaşılmıştı. Fakat o mesajın anlamı hala meçhul durumda. 


3- 107 Kişilik ABD Uçağı (Flying Tiger Flight 739)

flying tiger flight 739, esrarengiz uçak kazası1962'de 107 kişilik ABD uçağı California'dan Vietnam'a çeşitli mühimmatları ve ordu üyelerini götürmek için yola çıktı. Guam'a yakıt teminatı için inen bu uçak Flipin denizi üzerinde kayboldu ve bir daha 107 kişiden ve uçaktan haber alınamadı.


4- EgyptAir Flight 990 (1999 Atlantik Kazası)

egypt flight 990, esrarengiz uçak kazası
      31 Ekim 1999 günü Mısır Hava Yolları'na ait uçak Atlantik Okyanusu'na düştü ve uçaktaki 217 kişi öldü. 

Mısır Sivil Havacılık Otoritesi bu durumu detaylıca araştıramadı. Çünkü kuruluşun kaynağı sınırlıydı ve kaza uluslararası sularda gerçekleşmişti. Bu nedenle bu olayı ABD'ye devrettiler. ABD araştırmalar sonucunda bunun bir suikast olduğunu düşündüler ve durumu FBI'ya devretmeyi önerdiler fakat; Mısır bunu reddetti ve ABD'nin incelemelere devam etmesini istedi. Mısırlı yetkililer incelemeleri kendileri yapma kararını aldı ve iki kurum da farklı sonuçlar buldu. ABD’li yetkililer, olayda pilotun intihar ettiğini ve uçaktakileri bilerek ölüme süreklediği sonucuna vardı. Ama Mısırlı yetkililer ise kazanın mekanik bazı hatalardan kaynaklandığı sonucuna vardılar. Durum bu şekilde kaldı ve tam olarak orada ne yaşandığı hala gizemini korumakta.


5- Usair Flight 427 Kazası

usair flight 427, esrarengiz uçak kazası
       8 Eylül 1994'te meydana gelen kazada 132 kişi öldü. Chicago'dan Pittsburgh'a giden uçak, kalkıştan 10 dakika sonra arızalanarak düşüşe geçmiş ve kuvvetli çakılma sonucu uçakta bulunan herkes hayatını kaybetmiştir. 

Bu kazanın nedeni 4 yıldan uzun bir süre içerisinde anlaşılabilmiş. Uçağın dümenindeki hata nedeniyle meydana geldiği anlaşılan kaza sonrası firma, ailelere 50 milyon dolara yakın para ödeyerek davacılarla anlaşmış. Fakat uçağın tek bir parçasına bile ulaşılamamış.KAYNAKÇA
           
           


Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!