Damarlarınıza Girdiğinde Sizi Ölümsüz Yapabilecek Sıvı: Yapay Kan

Eğer siz de sinema alemine ilgiliyseniz, çoğu  vahşet içerikli sahnelerde sahte kan kullanıldığını görmüşsünüzdür. Bu yapay kanın gelişimi nasıl oldu ve ne zaman kullanılmaya başlandı? İşte aradığınız cevapların çoğu bu yazıda:


bilimadamlarının yapay kan buluşu, filmlerde kan olarak çikolata sosu
Çikolata Sosuyla İlk Yapay Kan

Önce de dediğimiz gibi vahşet içerikli sahnelerde elbet yapay kan kullanıldığına tanıklık etmişsinizdir. Hatta siyah-beyaz fimlerin çoğunda kan yerine çikolata sosu kullanılırdı. Çünkü henüz renklendirmeler yoktu. Bu tarz filmlerde çikolata sosu kullanma akımının öncüsü Alfred Hitchcock'tur. Kan yerine çikolata sosu, ilk olarak ünlü film Psycho'da (Piskopat) kullanıldı. Ve muhtemelen izleyicilerin birçoğu bu durumun farkında bile değildi. Sinema sektörüne de zamanla renkler girdikçe, çikolata sosları bu sahneler için yeterli olmadı haliyle ve sahte kana olan ihtiyaç başlamış oldu.

yapay kan olarak çikolata sosu, yapay kan üretimi


Gerçeğe en yakın sahte kan, ünlü korku filmi Exorcist'te (Şeytan)  kullanıldı. Hazırlanan tarif sayesinde neredeyse birebir gerçekliğe sahip bir kıvam elde edilmişti.


Laboratuvarda İlk Yapay Kan Üretimi

Sahte kan üretimi konusunda başlayan bu gelişmeler, bir zaman sonra akıllara  "Yapay kan üretebilir miyiz?" sorusunu getirmiş oldu. Konu hakkındaki ilk çalışmalar 2007 senesinde başladı ve 2013 yılına gelindiğinde Romanya'da ilk yapay kan üretildi. O dönem için damarlarımıza enjekte edilmeye uygun olmayan yapay kan, fareler üzerinde denendi.

Yıllar boyunca geliştirilen yapay kan, zamanla geliştirilerek yaralanma sebebiyle kan kaybeden ve ihtiyaçları olan kan grubuna kolay ulaşamayan hastalar için yeni bir güneş doğmuş oldu. 2013 senesinin sonlarına doğru birçok ülke yapay kan üretimi konusunda gelişme sağladı ve bu AR-GE (Araştırma-Geliştirme) çalışmalarına Türkiye de katıldı.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nde başlayan çalışmalar güzel bir sonuç vermeye başladı ve yaklaşık 2 senelik bir çalışmanın ardından 2016 senesinin başında Türkiye'de ilk yapay kan üretildi.


türkiye'de ilk yapay kan üretimi, klorofil ve hemoglobin hücre benzerliği


Geçtiğimiz yılın başında pek çok ülkede yapay kan üretimi gerçekleşmişti fakat ülkemizde üretilen yapay kanın kendine has özellikleri vardı. Üretilen bu yapay kan, tüm kan gruplarıyla uyumluydu ve kişinin kan grubu fark etmeksizin herkese nakledilebilecekti.

Türk Bilim İnsanlarının Çığır Açan Yapay Kan Buluşu

2017 senesinin başında ise ülkemizde yapay kan üretimi konusunda çığır açan bir gelişme yaşandı. Erciyes Üniversitesi'nde okuyan öğrenciler, klorofilin hemoglobine benzer kimyasını fark ettiler. Bu keşifle beraber yepyeni bir gelişmenin de önü açılmış oldu ve bitkilerin sahip olduğu klorofilden - yapısı hemoglobine benzediği için- yapay kan elde edildi. Üretilen bu yapay kan, doğal kanın olduğu her ortamda  kullanılmaya da uygun olarak geliştirildi. Günümüze gelindiğinde ise yapay  kan ile alakalı çalışmalar ve araştırmalar hala bir süreç halinde devam etmekte.

hemoglobin ve klorofil hücre benzerliği
Hemoglobin ve Klorofil MolekülleriBu konuda yaşanan son gelişme ise İngiltere'de, yapay kanın sürekli üretimi ile ilgili en önemli sorunlardan birisi olan kan hücreleri konusundaki eksiklik kapatılmış durumda. Tüm bu çalışmalarla birlikte gelecek yıldan itibaren üretilen yapay kan insanlara enjekte edilebilir hale gelmesi bekleniyor. Bu gelişmeler ölümsüzlüğün formülü mü yoksa ölümsüzlük için beyhude çırpınışlardan birisi mi,  bunu insanlığa zaman gösterecek.

Özetlersek:

Siyah-beyaz sinema zamanında, sinema sektöründe çikolata sosu kullanılıyordu. Fakat renklerin sinema sektörüne girmesiyle yapay kan arayışları başladı. Ve bu da bilime ilham verdi. İlk çalışmalar 2007'de başladı ve ilk yapay kan 2013'te Romanya'da üretildi ve aynı yıl sonunda AR-GE çalışmaları başlatıldı. Üretilen yapay kanlar fareler üzerinde denendi. 2016 yılının  başlarında Türkiye'de yapay kan üretildi. Üstelik bu kan tüm kan gruplarıyla uyumluydu. 2017 yılının başlarında ise tekrardan Türkiye'de, bitkilerin yapısında bulunan klorofil ile insan kanının yapısında bulunan hemoglobinin benzerliği gözlemlendi ve artık bitkilerden de yapay kan üretilmeye başlandı ve üretilen bu kan doğal kanın bulunduğu her otamda kullanılmaya uygun olarak da geliştirildi. Son olarak İngiltere'de yapay kan için kan hücreleri üretilmiş oldu. Bu insana ölümsüzlük için bir umut ışığı olabilir mi?
KAYNAKÇA
https://onedio.com/haber/damarlariniza-enjekte-edildiginde-size-olumsuzlugu-yasatabilecek-mucize-sivi-sahte-kan-773941
http://www.evrimagaci.org/fotograf/46/7626
http://www.turkishny.com/health-news/90-health-news/201575-turk-akademisyenler-yapay-kan-uretti
http://www.hurriyet.com.tr/turk-bilim-insanlari-yapay-kan-uretti-40036020

Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!