Çay Bardağının Beli Neden İncedir?

Kültürümüzün değişmez bir parçası olan çay bardağının beli neden incedir? Herkes tarafından bilinen ve kullanılan bu çay bardağının hikayesi nedir? Bilimsel bir yanı var mıdır? İşte aradığınız tüm cevaplar bu yazıda:

Çay bardağı neden ince bellidir?, Çay bardağı şekli, Çay bardağı neye benzer, çay bardağının laleyle benzerliği, çay bardağı ve lale,

Günümüzde ne yazık ki ince belli tasarım ilk olarak kim tarafından üretilmiş, bilinmiyor. Ama bu bardağın 80-90 yıldır aramızda yaygın bir şekilde kullanıldığı biliniyor.

Diğer cam bardaklarının tarihi  ince belli çay bardağının tarihinden oldukça eski bir tarihe sahip. Fakat fabrikasyon olarak üretilip yaygınlaşması 19. yüzyılın ikinci yarısında yaygınlaşan Sanayi Devrimi sonrasına dayanıyor.

Özellikle batıda günlük kullanım için  üretilen ilk cam bardaklar büyük boyutlu ve kulpluydu. Bu maaliyeti arttıran bir özellikti.

Bu boyutta üretilecek olan bardaklar bizim için ciddi anlamda pahalı olacak ve evlerde  yaygın kullanılmayacaktı.

İşte bu çeşit zarif ve küçük tasarıma ilham veren şey, ilk olarak böyle bir ekonomik kaygıydı. Fakat, bu elbette ince belli yapıyı açıklamıyor. İnce belli olmasının sebebi aslında oldukça incelikli ve bilimseldir.

Beykoz'da 1900'lu yıllarda kurulan cam fabrikasında ilk kez sapsız, ayaksız ve kulpsuz cam bardak üretildi ve bugünkü "ince belli" çay bardağı formuna yakın bir bardak üretilmiş oldu.

Böylece ince belli çay bardağı için ilham verici bir cam bardak daha üretilmiş oldu.

Çay bardağı neden ince bellidir?, Çay bardağı şekli, Çay bardağı neye benzer, çay bardağının laleyle benzerliği, çay bardağı ve lale, çay bardağı tutuşu
Soğuk havalarda içi ısıtması için sık sık içilen çay, ince belli yapısı sayesinde parmak uçlarıyla üst tarafından tutulabiliyor, orta kısmı da ele temas edip yakmadan avucu sıcak tutuyordu.


Ayrıca kavisli (kıvrımlı) yapısıyla da içeceğin çabuk  soğumasını engelliyordu.


Bu arada çıkış noktasına dair başka bir fikir de, milli simgelerimizden biri olan laleden gelir.

Laleler, yapıları itibariyle ince bellidir. Bu düşünceye göre çay bardağı da lalelerden ilham alınarak tasarlanmıştır.

Çay bardağı neden ince bellidir?, Çay bardağı şekli, Çay bardağı neye benzer, çay bardağının laleyle benzerliği, çay bardağı ve lale, çay bardağı tutuşu
Özetlersek;

İnce belli çay bardağı bilimsel bir sebepten dolayı ortaya çıkmıştır. İlk başta ekonomik kaygılardan dolayı  tasarım fikri insan aklına gelmiştir. Fakat aslında çayın daha rahat içilmesini sağlamak için tasarlanmıştır. Kavisli yapısı sayesinde üstten tuttuğumuzda ısı direkt aktarılmadığı için parmağımız yanmıyor ve kıvrımlı bölgede toplanan ısıyla da avucumuzun sıcak kalmasını sağlıyor. Ayrıca ince belli yapıdan dolayı dibe çöken kireç ve çay posası üste çıkmayıp  ağzımıza gelmiyor  ve  çay hemen soğumuyor.
"Maden Suyu Şişeleri Neden Yeşildir?" başlıklı yazıya buradan ulaşabilirsiniz.
KAYNAKÇA
https://onedio.com/haber/cay-bardagi-neden-ince-bellidir-yaygin-sorunun-cevabi-aslinda-son-derece-bilimsel-758103
http://www.caycek.com/bir-ince-belli-cay-bardagi-hikayesi/
http://www.uzmantedavi.net/cay-neden-ince-belli-bardakta-icilmelidir/Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!