Bal Arıları Yok Olursa Dünyanın Sonu Gelir mi?

Bal arıların önemini belki de çoğumuz kavramışızdır. İnsanoğlu için besin üretirler ve bunu doğada bize sunarlar. Eğer arılar yok olursa gerçekten başımıza kötü şeyler gelecek. Hatta Einstein'in o çok bilinen "Arılar yok olursa, ilerleyen yıllarda insan nesli de yok olur" sözü bu duruma paralel görüşlerden biri. Fakat bu sözü onun söylemediğine dair söylentiler var. Yine de günümüzde çoğu kişi bu sözü onun söylediğini iddia ediyor. Peki bu gerçekten doğru mu? Einstein'in demiş olduğu gibi arılar yok olursa bizim de yok olacağımız doğru mudur? İşte aradığınız cevapların tümü bu yazıyla karşınızda:


albert einstein, arılar yok olursa insanlar da yok olurYediğimiz her 3 öğünden biri  bal arıları sayesinde mümkün. İnsan hayatı ve toplumlar, çok kırılgan etmenler üzerine kurulmuştur. Bu etmenlerden biri ise bal arılarıdır. Bal arıları ölürse beraberinde binlerce ekinler de ölür. Bu da ilerleyen yıllarda milyonlarca insanın ölümüyle sonuçlanır. Bal arıları ekonomide de büyük bir öneme sahiptir.

Her yıl polenlenen bitkilerin mali değerleri 265 milyar dolar civarında. Bal arısının olmadığı bir ekosistemde, tükettiğimiz yiyecekler yok olurlar.

arıların ekonomiye katkısı


Arılar tükettiğimiz temel besinlerde de önemli rol oynarlar. Fakat günümüzde arılar yavaş yavaş kayboluyor, arıcılar yıllık %30-%90 kayıp yaşadıklarını belirtti. Buna "Colony collapse disorder" (Koloni çöküşü düzensizliği) deniyor. Bu arıların  kaybolmasının sebebi, doğadaki düşmanlarının çok fazla olmasıdır. Bazıları direk solunum yollarına girip öldürüyor. Kimileri arının vücuduna girip onu zayıf düşürüyor ve hayatının sonuna kadar arının vücudunda yaşıyorlar.

arılar ölürse, arılar neden ölür


Arı bazen öldürülmüyor ve kusurlu arılar ortaya çıkıyor. Arı kayıplarını arttıran bir başka faktör de zehirli gazlardır. Böcek ilaçları, hızlı hasat yüzünden düşük besin düzeyi vb. faktörler arı kayıplarına yol açıyor. Uzman araştırmacılara göre bu durum böyle devam ederse arılar yok olacak, arılar yok olunca ise  insanlık ancak 4 yıl yaşayabilecek. Yani bunlar Einstein'in sözünü doğruluyor. Bu doğru tespit, Einstein tarafından yapılsın ya da yapılmasın arıların yok olması her şekilde insanlığın da çöküşünü getirecektir.

Özetlersek:
Arılar, insanlık için besin kaynağıdır. Tükettiğimiz besinlerin çoğunu arılardan alırız. Eğer arılar olmasaydı, bitkilerde döllenme olmayacaktı ve bunlar da nesillerini devam ettiremeyecekti. Böylece insanlık ana besin kaynağı olan üreticileri kaybedince de açlıktan öleceklerdi.

arılar yok olursa, arılar polenleyemezse, bitki döllenmesi olmazsa


KAYNAKÇA
https://onedio.com/haber/einstein-in-iddiasi-bal-arilari-olurse-insanlar-da-olur-peki-gercekten-oyle-mi--571449
https://onedio.com/haber/arilar-yok-olursa-bize-ne-olacak--545437
https://www.youtube.com/watch?v=GqA42M4RtxE
http://www.mynet.com/teknoloji/arilar-yok-olursa-insanlik-da-yok-olur-340655-1

         

Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!