Babil'in Asma Bahçeleri Hakkında Bilinmeyenler!

Günümüze kadar varamamış fakat ismini duyduğumuz Dünya'nın 7 harikasından biri olan Babil'in Asma Bahçeleri ya da bir diğer adıyla Semiramis Bahçeleri hakkında merak ettiğiniz çoğu şeyin cevabı bu yazıda:Babil'in Asma Bahçeleri, Babil'in Asma Bahçeleri Neden İnşa Edildi ve Özellikleri Neler?, Nebukadnezzar ve Eşi Artemis, Mezopotamya
Babil'in Asma Bahçeleri (Temsili)
Babil kralının, eşinin gurbet hasretini gidermek için inşa ettirdiği Babil'in Asma Bahçeleri, yaklaşık MÖ 605 yılında inşa edilmiştir. 43 sene Babil krallığı yapan Nebukadnezar tarafından eşini neşelendirmek amacı ile yaptırmış olduğu eser, bazı nedenlerden dolayı (doğal afet, yangın, sel vb.) günümüze ulaşamamıştır.

Günümüzde hiçbir teknoloji ile onun aynı şekilde yapılması mümkün olmazken, gerçekten bir başyapıt olarak harikalardan en çok benimsenen eserdir.

Mezopotamya'da yer alan Babil (Semiramis) krallığı çok susuz ve kuru olmasından dolayı Nebukadnezzar'ın eşi Artemis her zaman üzgünmüş ve memleketini özlüyormuş.

Kral Nebukadnezar da eşinin gurbet hasretini gidermek için ona yapay bir şehir sunmak istemiştir.

Babil'in Asma Bahçeleri, Babil'in Asma Bahçeleri Neden İnşa Edildi ve Özellikleri Neler?, Nebukadnezzar ve Eşi Artemis, Mezopotamya
Kral Nebukadnezzar ve Eşi Artemis


Fırat'tan pompalarla su getirilmiş ve en üstte kurulan bahçelere kadar bu suların çıkması sağlanmıştır.

Her katında yeşilliklerin sulanması için su kaynakları bulundurulmuş ve bahçede birçok meyve ve envaiçeşit bitki yetiştirildi.

Ayrıca bu su kaynakları yazın kavurucu sıcaklarda serinletiyormuş.

Bu bahçeler çok büyük alan kaplıyormuş. Yunanlı tarihçi Diodorus'a göre bahçeler 120 metre genişlikte, 120 metre uzunluğunda ve yerden 25 metre yüksekliğindeydi.

Böylece kral, başarılı olmuş ve eşini mutlu etmeyi başarmış.

Bu bahçelerin şu an yeri tam olarak bilinemese de günümüzde Irak, Suriye'nin kuzeydoğusu ve Güneydoğu Anadolu topraklarını kapsayan ve Mezopotamya adı verilen bölgede yer aldığı bilinmektedir.


Babil'in Yok Oluşu

Çeşitli işgaller sonucu tahribat alan Babil, son olarak Pers (İran) Kralı Keyhüsrev'in Babil topraklarını fethetmesi sonucu iyiden iyiye yok olmuştur ve kumlara gömülmüştür.

Babil Asma Bahçeler'inden de iz bulunamamıştır fakat; 20. yüzyılda Fırat Nehri'nin yakınlarında Babil Asma Bahçelerine ait olduğu düşünüldüğü kalıntılar bulunmuştur.

Aslında varlığı efsane gibidir bu bahçelerin. Günümüze sadece sonradan çizilen resimleri kalmıştır.

Özetlersek: 

Babil kralı Nebukadnezar, eşi Artemis'in memleket özlemini gidermek için kat kat bahçeler yaptırmıştır ve burada envaiçeşit meyve ve bitki yetiştirmiştir. Hendekler kazıp buradan sular geçirmiştir. Böylece eşinin memleket hasretini gidermiştir ve eşi için böyle büyük bir alan yaptırmıştır. Günümüze yakın bir tarihte Fırat yakınlarında bu bahçelere ait olduğu düşünülen kalıntılar bulunmuştur. Ama bunun için bir kesinlik verilemediği için şu an elimizde sadece tasviri resimler bulunmaktadır.


KAYNAKÇA
https://dunyaninyediharikasi.net/tag/babilin-asma-bahcelerinin-yapilis-nedeni/
https://www.turkcebilgi.com/babil'in_asma_bah%C3%A7eleri
http://yumurtaliekmek.com/babilin-asma-bahceleri-nedir-nerededir/
http://bilgihanem.com/babilin-asma-bahceleri-hakkinda-bilgiler/

Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!