Asrın En Büyük 5 Felaketi!

      Son yüzyıl içerisinde insanlığın başına bazıları insan kaynaklı ve bazıları da doğal afetler olmak üzere birçok felaket geldi. Bu felaketlerin birçoğu  büyük kayıplara neden oldu. Hayata tutunmayı başarabilenlerin üstünde de psikolojik etkiler ve bazılarında ise fiziksel hasarlar yaşandı. İşte son yüzyıl içerisinde insanlığı büyük bir şekilde etkileyen 5 felaketi sizin için derledik:

      
      1- Atom Bombası

Atom bombası, Hiroşima, Nagazaki,
1945 yılında  2. Dünya Savaşı nedeniyle ABD, Japonya'nın iki kentine atom bombası saldırısında bulundu. İlk önce Almanya'ya atılması planlanan atom bombası, Almanya yenilince Japonya'ya atıldı. İlk yapılan atom bombası saldırısı, 6 Ağustos 1945'te Japonya'nın en güzel kenti olarak bilinen Hiroşima kentine atıldı. Patlamada 66.000 kişi öldü ve 69.000 kişi yaralandı. 3 gün sonra  (9 Ağustos 1945) Nagasaki'ye atılan atom bombası 37.000 kişiyi öldürdü ve 40.000  kişiyi yaraladı. Hiroşima'da ilk anda 70 bin, Nagasaki'de ilk anda 27 bin insan "buharlaşarak" yok oldu.
      Hiroşima'da birkaç yıl içerisinde  radyasyonun ölümcül etkisinden dolayı 140 bin insan öldü. Atılan yerlerde toprak, su ve hava zehirlendi. O andan sonra ve o anda ölen kişi sayısı Nagasaki belediyesinin  resmi kayıtlarına göre 143.124'tür.

      
      2- Çernobil Faciası

Çernobil Faciası, Felaket, Ölüm, Çernobil,

Çernobil, dünya tarihindeki en kötü nükleer felaket olarak gösteriliyor. 26 Nisan 1986'da Ukrayna'daki Çernobil nükleer santralindeki patlamadan sonra milyonlarca kilometrekareye  radyoaktif madde yayıldı. Yayılan radyasyon, atom bombasının gerisinde bıraktığı radyasyondan çok daha fazlaydı. Yayılan bu hiper radyasyon zamanla atmosfere karıştı ve yayıldı.  Bu, Sovyet Rusya'ya sonra Sovyet Rusya üzerinden Avrupa'ya dağıldı. Çoğu çocuk tiroid kanserine yakalandı. Radyasyonun etkilisiyle çoğu insan hayatını kaybetti. Bazıları mutasyona uğradı. Bu patlama 30 Nisan 1986 tarihinde tüm dünya tarafından öğrenilmişti. Şu an 4 numaralı reaktör  (enerji üreticisi), şu ana kadar enerji etkisiyle eriyen bir betonla muhafaza ediliyor. Çernobil'de hala yaşam yok ve günümüzde "Hayalet Şehir" olarak adlandırılıyor.

      
      3- Endonezya Çamur Patlaması

Endonezya Çamur Patlaması, Kükürtlü,

Mayıs 2006'da Endonezya'nın Java adasında  gaz kaynakları üzerindeki sondaj (yeryüzünde çeşitli sebeplerle delik açmaya yarayan yöntemlere verilen isim)  çalışmasında çamur patlaması yaşandı. Volkan patlamasını andıran kazada 13 kişi öldü. O günden beri Sidoarjo Bölgesinde topraktan sıcak kükürtlü su fışkırıyor. Oluşan gaz dumanı ise şimdilik 25 metrekareden büyük bir alan kaplıyor ve her gün 50 bin metreküp -bir olimpik yüzme havuzunun hacmine denk-  daha artıyor. Bilim adamlarının yaptığı araştırmalara göre bu çamur volkanı 30 yıl (2047 yılına kadar) daha patlamaya devam edecek.

      
      4-1999 Gölcük Depremi

1999 Gölcük Depremi, 17 Ağustos Depremi, Marmara Depremi,

17 Ağustos 1999'da merkez üssü Gölcük olan 7.6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. 45 saniye süren bu Gölcük depremi sadece kocaelinde değil, Marmara'dan başlayarak iç bölgelerde de gerçekleşti ( neredeyse tüm Türkiye). Deprem sonucunda resmi bilgilere göre 18.373 kişi öldü, 23.781 kişi yaralandı, 505 kişi sakat kaldı, 285.211 ev, 42.902 işyeri hasar gördü.
Resmi olmayan bilgilere göre de (Nüfusa kayıtlı olmayanları sayarsak) yaklaşık 50.000 kişi öldü ve 100.000'e yakın kişi yaralandı.

      
      5- Meksika Körfezi Faciası

Meksika Körfezi Faciası, Körfez Felaketi, Körfez Faciası,

Meksika Körfezi'ndeki petrol platformu olan Deepwater Horizon'un patlaması sonucunda son yılların en büyük felaketlerinden biri gerçekleşti. Her gün yüzlerce varil petrolün okyanusa sızması ile, İsrail büyüklüğünde bir alan petrol yığınına dönüştü. Sızıntının durdurulamaması felaketin boyutunu her geçen gün arttırıyor. Patlamanın ardından, bölgedeki doğal hayatın uzun yıllar boyunca eskiye dönemeyeceği belirtiliyor. Böylece bir ekosistemi daha çökertmiş oldu insanoğlu.KAYNAKÇA
http://www.internethaber.com/yuzyilin-en-buyuk-cevre-felaketleri-foto-galerisi-1177491.htm?p4age=
http://cevreonline.com/cevre-felaketleri/
http://www.ntv.com.tr/galeri/dunya/insan-eliyle-olusan-10-felaket,i2gTXbgRVUuqGxReRFLV-g/b6Gb-8nYBk-06KWWli3oQA
http://fotoanaliz.hurriyet.com.tr/galeridetay/35533/4369/7/tarihin-en-kotu-cevre-felaketleri
http://www.tarihiolaylar.com/tarihi-olaylar/1999-golcuk-depremi-17-agustos-depremi-362 Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!